Politycy Konfederacji wyrazili swoje zdecydowane sprzeciwienie się rządowemu projektowi wprowadzenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne dla osób zatrudnionych na umowach zlecenie i o dzieło. Według Konfederacji, wprowadzenie tego prawa oznacza, że osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych mogą stracić nawet do jednej trzeciej swoich obecnych zarobków.

Wzrost Kosztów dla Pracowników i Pracodawców

Politycy Konfederacji ostrzegają, że proponowane zmiany będą miały negatywny wpływ na sytuację finansową osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Przewidują, że wprowadzenie pełnych składek na ubezpieczenia społeczne, takich jak emerytalne i rentowe, znacząco obniży wynagrodzenia netto pracowników. „Ponad 2 miliony Polaków, którzy zatrudnieni są na umowach cywilnoprawnych, będą przez to zarabiać nawet o 1/3 mniej!” – alarmuje Konfederacja.

Niezadowolenie Społeczne

Badania opinii publicznej również zdają się wspierać stanowisko Konfederacji. Jak wskazuje ugrupowanie, badanie przeprowadzone na zlecenie useme.com pokazuje, że aż 58,9% Polaków sprzeciwia się oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Politycy Konfederacji podkreślają, że obywatele obawiają się, że rząd chce poprawić stan budżetu kosztem pracowników, którzy będą musieli oddać część swojej wypłaty na składki.

Argumenty Konfederacji Przeciwko Składkom

Konfederacja przywołuje również stanowisko, że narzucony przez Unię Europejską wymóg oskładkowania umów cywilnoprawnych, zaakceptowany przez rząd Mateusza Morawieckiego, a obecnie kontynuowany przez rząd Donalda Tuska, jest niekorzystny dla polskiej gospodarki. Ugrupowanie twierdzi, że zamiast polepszyć sytuację finansową kraju, taki krok może jeszcze bardziej nadwyrężyć już i tak przeciążony budżet państwa.

„Narzucony przez Brukselę a przyjęty przez rząd w Polsce kamień milowy o ozusowaniu umów zlecenia i o dzieło to uderzenie w polską gospodarkę. Jednocześnie jest to rozwiązanie korzystne dla rządu Tuska, który szuka dodatkowych dochodów na swoje rozdęte wydatki” – komentuje Konfederacja.

Potrzeba Renegocjacji Zobowiązań z Unią Europejską

Politycy Konfederacji wzywają do renegocjacji „kamieni milowych”, czyli zobowiązań podjętych przez Polskę wobec Unii Europejskiej w kontekście oskładkowania umów cywilnoprawnych. Wskazują, że przyjęte rozwiązania są niesprawiedliwe i szkodliwe dla polskiej gospodarki oraz rynku pracy.

Podsumowanie

Sprzeciw Konfederacji wobec oskładkowania umów zlecenie i o dzieło stanowi wyraz obawy przed negatywnymi skutkami finansowymi dla pracowników i przedsiębiorców. Partia podkreśla, że społeczne niezadowolenie z planowanych zmian jest znaczne, co potwierdzają wyniki badań opinii publicznej. Dodatkowo, Konfederacja wskazuje na konieczność renegocjacji zobowiązań z Unią Europejską w celu ochrony polskiego rynku pracy i stabilności gospodarczej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version