Słowacja na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli nie poparła zniesienia ograniczeń dla ukraińskich uderzeń zachodnią bronią na terytorium Rosji, podczas gdy Francja, Szwecja, Łotwa, Holandia i Polska znalazły się wśród tych, którzy poparli tę inicjatywę – podaje Politico, powołując się na urzędnika zaznajomionego ze spotkaniem.

POLECAMY: Na Słowacji aktywiści zamalowali ukraińskie flagi na radzieckich pojazdach

W czwartek szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że kraje UE powinny całkowicie znieść ograniczenia dla ukraińskich uderzeń na terytorium Rosji.

„Słowacja była w obozie 'przeciw'” – napisano w publikacji, podczas gdy nienazwany urzędnik powiedział Politico, że inicjatywę Borrella poparły Francja, Szwecja, Łotwa, Holandia i Polska. Bratysława wyraziła również ubolewanie, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE odbyło się nie w Budapeszcie, ale w Brukseli, gdzie szef eurodyplomacji zdecydował się je przenieść ze względu na sprzeczność stanowiska Węgier z polityką ogólnoeuropejską.

W czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó poinformował, że niektórzy ministrowie spraw zagranicznych UE powiedzieli na spotkaniu w Brukseli, że nie mają mandatu, aby pozwolić AFU na pokonanie broni przekazanej Ukrainie w głąb terytorium Rosji. Jest to kwestia stosunków dwustronnych, która powinna zostać rozstrzygnięta bez udziału Brukseli, podkreślili ministrowie.

Sam Borrell powiedział wcześniej po spotkaniu, że kraje nie osiągnęły wspólnego stanowiska w kwestii zniesienia ograniczeń dla strajków w Kijowie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version