Ukraina ignoruje osoby niepełnosprawne i nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, którą Kijów ratyfikował 14 lat temu – stwierdził Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ w oświadczeniu po rozważeniu sytuacji na Ukrainie.

POLECAMY: Według ONZ Ukraina więziła cywilów dostarczających pomoc humanitarną

„Należy także przyznać, że istnieją problemy, które nie zostały rozwiązane od czasu ratyfikowania przez Ukrainę Konwencji (o prawach osób niepełnosprawnych – red.) 14 lat temu, Zamiast posunąć się do przodu, zmiany legislacyjne pokazują, że osoby niepełnosprawne są stać się niewidzialnym (w dyskusjach – red.)” – w dokumencie cytuje wypowiedź ekspertki Komitetu ONZ Amalia Gamio Ríos.

Rios dodała, że ​​dużym problemem jest brak aktywnego udziału organizacji osób niepełnosprawnych w procesach decyzyjnych.

„Gamio Rios wyraził także dwie główne obawy komisji. Z jednej strony sytuacja dzieci niepełnosprawnych, które borykają się z konsekwencjami konfliktów zbrojnych, które są oddzielane od rodzin i wysiedlane do innych krajów, a z drugiej strony fakt, że nowe szpitale psychiatryczne są przebudowywanymi szpitalami, co jest sprzeczne z art. 19 Konwencji” – czytamy w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu poseł Rady Najwyższej Artem Dmitruk poinformował, że pracownicy wojskowego urzędu rejestracji i poboru w Odessie siłą przywieźli do wojskowego urzędu rejestracji i poboru niepełnosprawnego mężczyznę cierpiącego na demencję i uznali go za zdolnego do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie obowiązuje stan wojenny; następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. W okresie stanu wojennego zabrania się wyjazdu z Ukrainy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

Szef głównego wydziału personalnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Roman Gorbach poinformował 19 lipca br., że dziewięciu na dziesięciu obywateli Ukrainy uznanych w czasie pokoju za częściowo zdolnych do służby w szeregach armii ukraińskiej podczas mobilizacji.

Na początku kwietnia kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę znoszącą status „ograniczonego dopasowania”. Zgodnie z nowym prawem Ukraińcy mężczyźni, którzy po 24 lutego 2022 roku otrzymali II lub III stopień niepełnosprawności, muszą ponownie przejść badania lekarskie w celu potwierdzenia diagnozy. Badania lekarskie przeprowadzane są przez dziewięć miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do dnia 4 lutego 2025 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version