Ukraińcy w Polsce przodują w liczbie przestępstw popełnianych przez obcokrajowców. Najczęściej nasi rodacy byli przyłapywani na prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu.

POLECAMY: Czarny scenariusz się sprawdził! Więzienia pełne obcokrajowców. Najwięcej Ukraińców


Świadczą o tym statystyki polskiej policji, do których dotarła Rzeczpospolita.

W ubiegłym roku w Polsce przestępstwa popełniło 17 278 obcokrajowców – o 2 400 więcej niż w 2022 roku. W ciągu dekady liczba ta wzrosła pięciokrotnie (z 3 500 w 2013 r.). Biorąc pod uwagę skalę migracji, większość przestępstw wśród cudzoziemców popełnili Ukraińcy. Według doniesień medialnych, Ukraińcy stanowią ponad połowę cudzoziemców, którym postawiono zarzuty. Za nimi plasują się Gruzini i Białorusini (odpowiednio 2,714 i 1,030), a także osoby z Mołdawii i federacji rosyjskiej.

POLECAMY: Pościg za pijanym kierowcą ciężarówki z Ukrainy zakończony aresztowaniem

Niemal co trzecie przestępstwo popełnione przez cudzoziemców w Polsce dotyczyło kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Spośród 4 898 takich przestępstw, ponad 70% popełnili Ukraińcy, a 25% Gruzini.

Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości staje się coraz większym problemem w Polsce. Przestępców nie powstrzymuje nawet utrata prawa jazdy i kara pozbawienia wolności do 3 lat. Liczba zagranicznych kierowców, którzy złamali sądowe zakazy, najczęściej za jazdę pod wpływem alkoholu, wzrosła w ciągu roku o 83%. Zarzuty z tego artykułu postawiono 871 obcokrajowcom, w porównaniu do 476 w 2022 roku.

Orzeczenia sądowe były również naruszane głównie przez Ukraińców – 518 z 871 cudzoziemców ogółem. Ponadto 283 zagranicznych kierowców zostało przyłapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, podczas gdy podlegali oni zakazowi sądowemu nałożonemu w związku z tym problemem.

Eksperci twierdzą, że wzrost przestępczości wśród Ukraińców w Polsce wynika ze skali migracji i napływu uchodźców podczas wojny na pełną skalę.

„W Polsce mieszka 2,5 mln obywateli Ukrainy, więc to zjawisko jest konsekwencją skali. Być może piją więcej, częściej i nie zwracają uwagi na stan swojej jazdy. Może to wynikać z różnych problemów, w tym kulturowych. Policja powinna dawać wszystkim takie same mandaty. Wtedy ludzie szybko przyzwyczają się do złego zachowania, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą” – powiedział Mirosław Skórka, prezes Związku Ukraińców w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version