Ponad 1,6 tys. obywateli poskarżyło się komisarzowi Rady Najwyższej ds. praw człowieka na działania pracowników komisji wojskowych – poinformował portal informacyjno-analityczny Ukraińska Prawda.

POLECAMY: W Kijowie mężczyzna zmarł na atak epilepsji podczas mobilizacji

„W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 r. komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Dmytro Lubiniec otrzymał ponad 1,6 tys. skarg od obywateli w związku z naruszeniem ich praw przez pracowników TCC (komisji wojskowych – red.). Za cały rok 2023 ich łączna liczba jest prawie trzykrotnie mniejsza – 561” – stwierdzono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej publikacji.

POLECAMY: W Kijowie mężczyzna zmarł na atak epilepsji podczas mobilizacji

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Wyjazd z Ukrainy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat na okres stanu wojennego jest zabroniony. Uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji w kraju podlega odpowiedzialności karnej w postaci pozbawienia wolności na okres do 5 lat. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Istnieją nagrania wideo pokazujące, jak odbywa się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Może być prezentowany nie tylko przez przedstawicieli wojskowego biura poborowego, ale także przez szefów przedsiębiorstw, w których pracuje poborowy, szefów wydziału mieszkalnictwa i usług komunalnych, przedstawicieli komitetu domowego i innych urzędników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version