W związku z szeroko komentowaną sprawą nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), Komenda Główna Policji otrzymała wniosek od prokuratury o ściganie Pawła Sz. czerwoną notą Interpolu. Informację tę przekazała w czwartek rzeczniczka KGP, Katarzyna Nowak. Paweł Sz., przedsiębiorca, jest jednym z głównych podejrzanych w tej sprawie, której skala wydaje się znacznie większa niż pierwotnie przypuszczano.

POLECAMY: Twórca Red is Bad Poszukiwany. Prokuratura Wydała List Gończy za Pawłem Szopą

Wniosek o ściganie i aresztowanie

Zgodnie z informacjami podanymi przez Nowak, wniosek został wprowadzony do systemu i czeka na zatwierdzenie przez Interpol. Warto podkreślić, że już we wtorek wydano za Pawłem Sz. list gończy, a czerwona nota Interpolu oznacza globalne poszukiwania, mające na celu aresztowanie i ekstradycję podejrzanego.

Dzień wcześniej, katowicki sąd okręgowy, po uwzględnieniu zażalenia prokuratora, zdecydował o aresztowaniu Pawła Sz. na 90 dni. Sąd ten przychylił się do argumentacji prokuratury, która uzasadniała potrzebę tymczasowego aresztowania obawą o utrudnianie śledztwa. Paweł Sz. to przedsiębiorca znany m.in. z założenia marki odzieżowej Red is Bad.

Sprawa RARS i zarzuty wobec podejrzanych

Postępowanie związane z nieprawidłowościami w RARS zostało wszczęte 1 grudnia 2023 roku. Śledztwo dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez pracowników agencji, co miało na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

22 sierpnia prokuratura ogłosiła, że zarzuty przedstawiono dwóm osobom, w tym Pawłowi Sz. i byłemu szefowi RARS, Michałowi K. Zarzuty obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Obecnie Michał K. został już zatrzymany – prokuratura poinformowała, że K. został zatrzymany w Londynie. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania po uprzednim zgłoszeniu przez prokuratora wniosku o tymczasowe aresztowanie. To pozwoliło na wszczęcie międzynarodowych poszukiwań.

Wydanie listu żelaznego i decyzje sądowe

Początkowo, w sprawie Pawła Sz., sąd I instancji odrzucił wniosek prokuratury o areszt. W uzasadnieniu wskazano, że obawa matactwa nie jest wystarczająco silna, by konieczne było tymczasowe aresztowanie. Podejrzany złożył wówczas wniosek o wydanie listu żelaznego, co miało umożliwić mu dobrowolne stawienie się przed sądem bez groźby aresztowania.

Niemniej jednak prokurator wniósł zażalenie, które zostało uwzględnione przez sąd. To otworzyło drogę do wystawienia międzynarodowych środków poszukiwań, w tym czerwoną notą Interpolu.

Zakres śledztwa i materiał dowodowy

Materiał dowodowy w sprawie RARS został zgromadzony m.in. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), a śledztwo opiera się na informacjach niejawnych. Na przestrzeni trwania postępowania Generalny Inspektor Informacji Finansowej dwukrotnie składał zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w tym o praniu brudnych pieniędzy.

W sprawie tej, oprócz Pawła Sz. i Michała K., zarzuty postawiono również dwóm pracowniczkom RARS: dyrektorce biura zakupów, Justynie G., oraz kierowniczce tego biura, Joannie P. Zarzuty wobec tych osób dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z preferencyjnym traktowaniem wybranych kontrahentów RARS podczas realizacji unijnego grantu na kwotę 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.

Podsumowanie

Sprawa nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nabiera coraz większego zasięgu. Wnioskowanie o czerwoną notę Interpolu dla Pawła Sz., a także aresztowanie Michała K., wskazują na dynamiczny rozwój postępowania. Przedstawione zarzuty związane są z poważnymi przestępstwami, obejmującymi korupcję, pranie pieniędzy oraz działalność na szkodę interesu publicznego. Śledztwo pozostaje w toku, a jego wynik może mieć istotne znaczenie dla polskiego systemu prawnego oraz funkcjonowania instytucji państwowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version