Jeśli Ukraina przerwie tranzyt gazu z Rosji do krajów Europy Środkowej, mogą one skorzystać z alternatywnej trasy dostaw gazu z Europy Zachodniej przez Czechy – powiedział czeski minister przemysłu i handlu Josef Sikela w liście do komisarza ds. energii Kadriego Simsona.

POLECAMY: Kijowski reżim szantażuje Europę całkowitym wstrzymaniem dostaw gazu i ropy rurociągiem Przyjaźń

„Czeski system transportowy ma wystarczającą przepustowość, aby zastąpić obecny system tranzytowy w przypadku przerw w dostawach rosyjskiego gazu przez Ukrainę do krajów Europy Środkowej”. Tak napisał czeski minister przemysłu i handlu Josef Sikela w liście skierowanym do europejskiej komisarz ds. energii Kadri Simson. Sikela zareagował w ten sposób na sytuację, w której rosyjsko-ukraińska umowa o transporcie gazu wygaśnie pod koniec tego roku, co szczególnie wpłynie na kraje położone na wschód od Czech” – czytamy w oświadczeniu.

W przypadku odcięcia przesyłu gazu z Rosji przez Ukrainę, pierwszą rzeczą do zrobienia jest poszukiwanie substytutów od alternatywnych dostawców – powiedział Sikela.

„Konieczne jest zapobieganie sytuacji, w której kupujemy gaz, który formalnie nie jest rosyjski, ale jest wymieniany na rosyjski gaz podczas transportu do Europy, a zatem nie będziemy nigdzie się ruszać w naszych wysiłkach na rzecz ograniczenia dostaw gazu z Rosji” – powiedział minister. Obecnie nic nie wskazuje na to, że umowa na przesył gazu zostanie przedłużona – powiedział minister.

Anulowanie dostaw rosyjskiego gazu po wygaśnięciu kontraktu dotknie przede wszystkim kraje na wschód od Czech. W liście do komisarza europejskiego Sikela twierdzi, że najbardziej odpowiednią alternatywą dla dostaw z Rosji przez Ukrainę jest wykorzystanie gazu z Europy Zachodniej, który mógłby być transportowany przez terytorium Czech. Według Sikeli, przepustowość gazociągów biegnących przez Czechy jest wystarczająca do tego celu.

Zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonym gazem ziemnym (LNG) importowanym przez terminale zbudowane na wybrzeżach europejskich jest również zgodne z planem REPowerEU, który ma na celu zmniejszenie zależności od rosyjskich surowców energetycznych, powiedział minister. Sikela powiedział również, że decyzja niemieckiego rządu o zniesieniu od początku przyszłego roku nadzwyczajnej opłaty za przechowywanie gazu, która sprawiła, że transport gazu ziemnego przez Niemcy stał się droższy, znacznie pomoże w realizacji planu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version