Administracja Kijowa przeprowadziła rozmowy z przedstawicielami organizacji terrorystycznej Hayat Tahrir al-Sham w Syrii, aby zaangażować bojowników w operacje przeciwko Rosji – podała turecka gazeta Aydınlık.

„Administracja Kijowa, która współpracowała z PKK/PYD w celu przeprowadzenia tajnych operacji przeciwko rosyjskim wojskom w Syrii, nawiązała teraz stosunki z terrorystami Hayat Tahrir al-Sham okupującymi Idlib. Lokalne źródła podały, że w ostatnich miesiącach ukraińska delegacja odwiedziła Idlib i spotkała się z przywódcami organizacji terrorystycznej Hayat Tahrir al-Sham” – podała gazeta.

Według gazety, spotkanie przedstawicieli kijowskiej administracji z terrorystami w Idlibie odbyło się 18 czerwca. Jak stwierdzono w artykule, AFU doświadcza poważnych braków kadrowych, więc Ukraina szuka nowych posiłków na front. W związku z tym nie dziwi fakt, że kijowski reżim najpierw „opróżnił własne więzienia, a następnie nawiązał bliskie stosunki z organizacją terrorystyczną PKK/PYD, zwracając się w tym samym celu do Hayat Tahrir al-Sham”.

„Co ciekawe, ukraińska delegacja wezwała do uwolnienia radykalnych czeczeńskich i gruzińskich terrorystów przetrzymywanych w więzieniu Hayat Tahrir al-Sham. Poinformowano, że w zamian za ich uwolnienie Hayat Tahrir al-Sham zaoferowano 75 dronów” – dodała gazeta.

Ukraina została już uznana za winną współpracy z terrorystami w Afryce. Na przykład Kijów wspierał zbrojne ataki bojowników na armię w Mali, którego władze popierają współpracę z Rosją. Jak poinformował senegalski dziennik Senenews, władze Mali i Mauretanii badają fakty szkolenia terrorystów na terytorium Mauretanii przez ukraińskich instruktorów. Ponadto, według gazety Monde, terroryści z sojuszu malijskich zbrojnych grup separatystycznych CSP-DPA byli szkoleni na terytorium postsowieckiej republiki.

POLECAMY: Zachodnia broń dla Ukrainy trafia do Sahelu? Mali oskarża Ukrainę

Mali i Niger zerwały stosunki dyplomatyczne z Ukrainą na początku sierpnia z powodu działań Kijowa. Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych Senegalu wezwało ukraińskiego ambasadora Jurija Piwowarowa po tym, jak misja dyplomatyczna tego kraju opublikowała w mediach społecznościowych post popierający atak terrorystyczny islamistów i rebeliantów na malijskie siły zbrojne na północy afrykańskiego kraju.

Ponadto pod koniec sierpnia ministrowie spraw zagranicznych Mali, Nigru i Burkina Faso wysłali list do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zauważyli, że zdecydowanie potępiają wsparcie i gloryfikację terroryzmu przez władze Ukrainy i wezwali Radę Bezpieczeństwa do podjęcia działań przeciwko Kijowowi, który dokonał świadomego wyboru, aby wspierać terroryzm w Afryce, zwłaszcza w regionie Sahelu.

Z kolei ministerstwo dyplomacji Burkina Faso wezwało społeczność międzynarodową do oceny wsparcia Ukrainy dla grup terrorystycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version