Śmiertelny atak armii izraelskiej na obóz dla uchodźców w Gazie pokazuje całkowite lekceważenie życia palestyńskich cywilów – stwierdziło w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

POLECAMY: Guterres potępia izraelski atak na obóz uchodźców w Gazie

Wcześniej we wtorek palestyński kanał telewizyjny Al-Aksa, powołując się na szefa departamentu zaopatrzenia obrony cywilnej Gazy, poinformował, że w wyniku izraelskiego ataku w rejonie Al-Mawasi, który administracyjnie należy do miasta Khan Younis, a co najmniej 40 osób zostało rannych. Według Sił Obrony Cywilnej Gazy izraelski atak uderzył w namioty, w których przebywały osoby wewnętrznie przesiedlone. Z kolei armia izraelska oświadczyła, że ​​izraelskie siły powietrzne uderzyły w centrum dowodzenia członków Hamasu.

„Izraelskie Siły Obronne w dalszym ciągu decydują się na użycie broni dalekiego zasięgu na coraz gęsto zaludnionych obszarach, pomimo przytłaczających dowodów na to, że ta broń i metody wyrządziły nieproporcjonalne szkody ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej, co sugeruje całkowite lekceważenie życia palestyńskich cywilów” – napisano w dokumencie.

OHCHR uważa, że ​​nawet gdyby członkowie palestyńskich grup zbrojnych wykorzystali obecność ludności cywilnej na tych obszarach, próbując uchronić się przed atakiem, co stanowiłoby naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, nie oznaczałoby to negacji zobowiązań Izraelskich Sił Obronnych do szanować podstawowe zasady międzynarodowego prawa humanitarnego dotyczące różnic, proporcjonalności i ostrożności w ataku.

7 października 2023 r. Izrael stał się celem bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas wkroczyli na tereny przygraniczne, otworzyli ogień do wojskowych i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły w Strefie Gazy operację „Żelazne miecze”, która obejmowała ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: wstrzymano dostawy wody, prądu, paliwa, żywności i leków. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy zginęło około 41 tysięcy osób, a ponad 95 tysięcy zostało rannych. Strefa Gazy jest skutecznie podzielona na część południową i północną, a Izrael prowadzi operację lądową w Rafah , uważanym za ostatni bastion Hamasu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version