Mieszkańcy Opola muszą przygotować się na nadchodzącą falę powodziową. W niedzielny wieczór o godzinie 20 zamknięto bramy przeciwpowodziowe na północnej obwodnicy miasta, a władze prognozują, że poziom Odry osiągnie 6 metrów w ciągu najbliższych godzin. Sytuacja jest dynamiczna, a alarm przeciwpowodziowy może zostać ogłoszony już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Aktualna sytuacja meteorologiczna

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów deszczu, które obowiązują w południowej, zachodniej i centralnej Polsce. Na południu kraju prognozowane są opady na poziomie ostrzeżenia III stopnia, a w zachodnich regionach IMGW ostrzega przed burzami I stopnia.

Największe zagrożenie dotyczy obszarów wokół rzeki Odry i jej dopływów, gdzie poziom wody stale się podnosi. IMGW oraz lokalne władze apelują do mieszkańców o śledzenie komunikatów i zachowanie ostrożności.

Skutki powodzi w regionie

W związku z trudną sytuacją pogodową i rosnącym zagrożeniem powodziowym, władze regionu podjęły szereg działań prewencyjnych. Zajęcia w przedszkolach, szkołach i innych placówkach edukacyjnych zostały zawieszone w czterech województwach. Ponad 350 placówek pozostaje zamkniętych, co stanowi bezprecedensową decyzję.

Duże zniszczenia odnotowano w miejscowości Lądek-Zdrój, gdzie fala powodziowa na rzece Biała Lądecka zerwała mosty, w tym zabytkowy most św. Jana z XVI wieku. Burmistrz Tomasz Nowicki poinformował o jednej ofierze śmiertelnej.

Relacja na żywo i ewakuacje

W ciągu ostatnich kilku godzin sytuacja w regionie Nysy również uległa pogorszeniu. Wzrost poziomu wody w Nysie Kłodzkiej doprowadził do decyzji o ewakuacji pacjentów z powiatowego szpitala w Nysie. Ewakuacja odbywa się przy użyciu pontonów i łodzi, a 33 osoby, w tym dzieci, zostały już bezpiecznie przetransportowane do innych placówek.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o odwołaniu wszystkich rozpraw i posiedzeń sądowych zaplanowanych na poniedziałek, 16 września, w sądach rejonowych w Prudniku, Kłodzku i Nysie.

Ostrzeżenia i apel o ostrożność

Na obszarach zalewowych mieszkańcy powinni unikać podróży oraz monitorować oficjalne komunikaty władz lokalnych i służb ratowniczych. Na niektórych odcinkach dróg, takich jak krajowa droga nr 45 w miejscowości Krapkowice, przejazd jest niemożliwy z powodu wysokiego poziomu wody.

Wrocław przygotowany na powódź

Zarząd ZOO we Wrocławiu zapewnił, że ogród zoologiczny jest gotowy na nadchodzącą falę powodziową. Zwierzęta zostały zabezpieczone, a wewnętrzny sztab kryzysowy działa na pełnych obrotach. Mieszkańcy Wrocławia mają możliwość odebrania worków z piaskiem w Urzędzie Miejskim, choć transport worków muszą zorganizować samodzielnie.

Sytuacja powodziowa w południowej i zachodniej Polsce jest bardzo poważna. Władze apelują o śledzenie najnowszych informacji oraz stosowanie się do zaleceń służb. Fala powodziowa w Opolu może osiągnąć szczyt już w najbliższych godzinach, a mieszkańcy muszą być przygotowani na ewentualną ewakuację i utrudnienia w poruszaniu się po mieście.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version