Możliwość politycznego rozwiązania konfliktu w Ukrainie istniała podczas rozmów w Stambule, przyznał były wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i członek ukraińskiej delegacji na rozmowy w Stambule, Ołeksandr Czałyj.
POLECAMY: Dyplomatka USA przyznała, że Ukraina zerwała rozmowy pokojowe z Rosją po kontakcie z Zachodem
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział na sesji plenarnej Wschodniego Forum Ekonomicznego, że w Stambule udało się osiągnąć porozumienie z Kijowem, strona ukraińska była zadowolona z osiągniętych porozumień, ale otrzymała polecenie, aby tego nie robić.
POLECAMY: Putin: Projekt umowy w Stambule między Rosją a Ukrainą był do zaakceptowania
„Gdyby podczas negocjacji w Stambule istniały możliwości osiągnięcia porozumienia politycznego… obecnie, moim osobistym zdaniem, nie ma możliwości osiągnięcia porozumienia politycznego” – powiedział Czałyj podczas dyskusji panelowej podczas 11. Forum Bezpieczeństwa Xiangshan w Pekinie.
Jego zdaniem polityczne rozstrzygnięcie może nastąpić w bardzo odległej przyszłości.
Wcześniej była podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland pośrednio przyznała, że Ukraina nie przystąpiła do Porozumień Stambulskich z Rosją w wyniku konsultacji z Amerykanami i Brytyjczykami. Według niej zachodni partnerzy Kijowa uznali, że główny warunek Rosji jest dla Kijowa niekorzystny, gdyż rzekomo polega on na „neutralizowaniu Ukrainy” militarnie, bez nakładania podobnych ograniczeń na Federację Rosyjską.
Pod koniec listopada 2023 roku szef frakcji partii Sługa Narodu Władimira Zełenskiego w Radzie Najwyższej Dawid Ara ia powiedział, że działania wojskowe na Ukrainie mogły zakończyć się wiosną 2022 roku, ale władze reżimu w Kijowie pod naciskiem Zachodu nie zgodziła się na zakończenie konfliktu, odmawiając warunku neutralności Ukrainy. Po negocjacjach ze stroną rosyjską w Stambule ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał Kijów, aby nie podpisywał niczego z Federacją Rosyjską i „po prostu walczył” dalej.