Na południu Polski trwają intensywne opady deszczu, które spowodowały poważne zalania i powodzie. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zaapelowała do mieszkańców o unikanie lasów, które mogą stanowić poważne zagrożenie ze względu na opady i możliwość przewracania się drzew.

Alarm Powodziowy i Decyzje Rządu

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczął się nadzwyczajny posiedzenie rządu w związku z aktualną sytuacją powodziową. Premier Donald Tusk ogłosił, że zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

„Stan klęski żywiołowej umożliwia uruchomienie dodatkowych środków, zasobów i instrumentów zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym” – komentowała Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z Polsat News. „Pomoc będzie skierowana tam, gdzie doszło do największych zniszczeń, takich jak zalanie gospodarstw domowych i terenów na dużą skalę.”

Aktualna Sytuacja

Zalane obszary Dolnego Śląska i Opolszczyzny borykają się z ogromnymi trudnościami. Na przykład, miasteczko Wleń na Dolnym Śląsku ogłosiło, że „walkę z wielką wodą przegrano”. Obecnie setki osób zostały pozbawione dostępu do energii elektrycznej, a lokalne władze i służby ratunkowe pracują na pełnych obrotach, aby radzić sobie z sytuacją.

Minister Hennig-Kloska podkreśliła, że samorządowcy potrzebują precyzyjnych prognoz i informacji, aby skutecznie zarządzać sytuacją kryzysową. „Rząd działa od dawna, a samorządowcy oraz służby były przygotowane na tę falę powodziową z wyprzedzeniem” – dodała.

Środki Pomocowe i Działania Rządu

W ramach wsparcia dla regionów dotkniętych powodzią, planowane są dotacje z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska oraz pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na likwidację skutków powodzi. „Łącznie możemy mówić o kilkudziesięciu milionach złotych w dotacjach oraz drugie tyle w pożyczkach” – zaznaczyła minister.

Co Powinni Wiedzieć Mieszkańcy?

Mieszkańcy terenów zagrożonych powodzią powinni unikać przebywania w lasach oraz obszarach narażonych na osunięcia. W sytuacjach kryzysowych zaleca się śledzenie lokalnych komunikatów i wytycznych wydawanych przez służby ratunkowe i władze lokalne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version