W niektórych krajach europejskich pracownicy mają już prawo do ignorowania telefonów i wiadomości służbowych poza godzinami pracy. Obecnie trwają prace nad unijną dyrektywą, która ma pomóc w ujednoliceniu przepisów w pozostałych krajach UE.

Polska będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad tym projektem. W obliczu narastającego problemu zacierania się granic między pracą a życiem prywatnym, eksperci i prawnicy podkreślają konieczność opracowania przepisów umożliwiających pracownikom „oderwanie się od pracy”.

Telefon równa się panika

„Połączenia telefoniczne wywoływały u mnie niepokój, panikę, strach przed konsekwencjami nieodebrania telefonu. Stres narastał tak bardzo, że pojawiły się objawy somatyczne. Rozwinął się u mnie zespół jelita drażliwego” – powiedziała Maria, cytowana przez TVN24.

Wiele krajów, w tym Francja, Belgia, Hiszpania i Australia, wprowadziło tak zwane „prawo do odłączenia się”, które chroni pracowników przed koniecznością ciągłego monitorowania komunikacji biznesowej poza godzinami pracy. Mieszkańcy Polski nie są jeszcze objęci takim prawem.

W 2017 r. Francja wprowadziła „prawo do odłączenia” służbowej poczty elektronicznej poza godzinami pracy. Firmy zatrudniające 50 lub więcej pracowników musiały uzgodnić z przedstawicielami pracowników, kiedy można się z nimi kontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nieprzestrzeganie zasad wiąże się z karą grzywny.

Polska wprowadzi „prawo do odłączenia”

Trwają prace nad unijną dyrektywą, która pomoże ujednolicić „prawo do odłączenia” w całej Unii.

Według resortu pracy, Polska będzie aktywnie uczestniczyć w pracach nad tym projektem, aby jak najszybciej uregulować temat na poziomie unijnym, a następnie wdrożyć go w kraju.

Jak wyjaśniła prawniczka Monika Wieczorek, cytowana przez TVN24: „Planuje się m.in. zobowiązanie pracodawców do podjęcia działań mających na celu wyłączenie cyfrowych narzędzi wykorzystywanych w pracy, wprowadzenie obiektywnych systemów pomiaru czasu pracy czy przeszkolenie pracowników w tym zakresie”.

„Osoba, której prawo do bycia offline zostanie naruszone, będzie miała prawo do odszkodowania” – dodaje.

Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version