Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy podawali się za żołnierzy Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i dokonali serii podejrzanych działań na terenie Dolnego Śląska. Jednym z nich był Jakub L., który rozpytywał o słabe punkty zabezpieczeń wałów przeciwpowodziowych i sugerował ich wysadzenie. Mężczyźni „wizytowali” wały przeciwpowodziowe w starych mundurach SKW, wywołując niepokój wśród mieszkańców. Jakub L. usłyszał już zarzuty, które przedstawiono mu w związku z jego działaniami.
POLECAMY: ABW zatrzymało fałszywych żołnierzy grożących wydarzeniem wałów przeciwpowodziowych
Zarzuty postawione Jakubowi L.
Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak, poinformował w sobotę: „Prokurator przedstawił Jakubowi L. zarzut przeszkadzania w akcji ratowniczej i przywłaszczenia funkcji publicznej [żołnierza]”. Jak wynika z informacji prokuratora, działania Jakuba L. miały miejsce w okresie od 16 do 19 września 2024 roku w gminie Czernica w województwie dolnośląskim.
Przeszkadzanie w akcji ratowniczej i przywłaszczenie funkcji publicznej
Według ustaleń, Jakub L. przeszkadzał w działaniach ratowniczych mających na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia wielu osób, a także dla mienia w wielkich rozmiarach. Było to związane z zagrożeniem powodziowym, które wystąpiło na terenie Dolnego Śląska. Prokurator Przemysław Nowak wyjaśnił, że Jakub L., ubrany w mundur wojskowy, podawał się za żołnierza Służby Kontrwywiadu Wojskowego, badając słabe miejsca zabezpieczeń wałów przeciwpowodziowych oraz dokonując nocnych oględzin tych konstrukcji.
Wyjaśnienia podejrzanego
Jakub L. został przesłuchany w charakterze podejrzanego i przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. „Jakub L. został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Dziś będzie decyzja co do środków. Drugi mężczyzna został przesłuchany w charakterze świadka i zwolniony” – podkreślił prokurator Nowak.
Grożące kary
Według Kodeksu karnego, za przeszkadzanie w działaniach mających na celu zapobieżenie niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia wielu osób lub mienia w wielkich rozmiarach grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo, za przywłaszczenie funkcji publicznej lub wykonywanie czynności związanej z funkcją, podając się za funkcjonariusza publicznego, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do roku.
Reakcje i dalsze kroki prawne
Obecnie trwają czynności wyjaśniające prowadzone przez ABW oraz Prokuraturę Krajową. Decyzje w sprawie środków zapobiegawczych wobec Jakuba L. zostaną podjęte w najbliższym czasie. Incydent ten budzi poważne obawy w kontekście zabezpieczeń przeciwpowodziowych, zwłaszcza w regionach narażonych na podtopienia.