Unia Europejska powinna chronić swoje granice zewnętrzne, a jednocześnie nie zezwalać na jednostronne obchodzenie porozumień z Schengen dotyczących swobody przemieszczania się – powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis w wywiadzie dla CNN w Nowym Jorku.

Tekst wywiadu został rozpowszechniony przez służbę prasową premiera.

Dziennikarz zapytał Mitsotakisa, czy istnieje sprzeczność między jego żądaniem, aby UE zezwoliła większej liczbie dzieci i rannych cywilów ze Strefy Gazy na przybycie do UE, a jednoczesną budową ogrodzenia na granicy z Turcją.

POLECAMY: Niemcy ogłosiły wyczerpanie środków na przyjmowanie migrantów

„Uważam, że potrzebujemy dużego ogrodzenia i dużych drzwi. Ważne jest, aby Unia Europejska chroniła swoje granice zewnętrzne. Jednocześnie ważne jest, aby stworzyć legalne kanały imigracji i robić to w sposób zorganizowany i zdyscyplinowany, zarówno ze względów humanitarnych, jak i ekonomicznych” – powiedział Mitsotakis.

W swojej wypowiedzi podkreślił, że Grecja była jedynym krajem, który przyjął setki kobiet z Afganistanu, gdy kraj ten „był prawie na skraju upadku po tym, jak Stany Zjednoczone nagle go opuściły”.

„Jednocześnie chcemy, aby kraje takie jak na przykład Egipt wiedziały, że możemy przyjmować pracowników w Grecji. Mogą przyjechać i zostać. Mogą przybyć legalnie, bezpiecznie i nie muszą odbywać niebezpiecznej podróży przez Morze Egejskie, aby dostać się do Grecji” – dodał premier.

„Uważam, że powinno to być podstawą nowoczesnej polityki imigracyjnej Unii Europejskiej. Rozwiązaniem nie jest jednostronne obchodzenie zasad Schengen. Mamy pakt o imigracji i azylu. Nikt nie jest z niego w pełni zadowolony, ale taka jest natura europejskiego kompromisu. I musimy go uszanować” – powiedział Mitsotakis.

16 września Niemcy wprowadziły tymczasowe środki kontroli na wszystkich granicach lądowych kraju w celu ograniczenia napływu migrantów i w ramach walki z zagrożeniem terrorystycznym.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Feser powiedziała w piśmie wyjaśniającym do Komisji Europejskiej, że zasoby kraju i jego krajów związkowych do przyjmowania migrantów są „praktycznie wyczerpane”.

Grecja twierdzi, że pakt migracyjny i azylowy rozkłada ciężar „stosunkowo sprawiedliwie” na kraje przyjmujące migrantów w pierwszej kolejności, takie jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Malta, Cypr i kraje skandynawskie. Ateny twierdzą, że pakt został zaakceptowany przez wszystkie państwa członkowskie i powinien zostać wdrożony.

7 października 2023 r. Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy. Palestyńscy bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne, otwierając ogień do wojska i cywilów, biorąc ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1200 osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version