Prokurator Generalny Adam Bodnar w niedzielę skierował do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. Najbliższa sesja ZPRE, na której może być rozpatrywany ten wniosek, rozpocznie się w poniedziałek.

Informacja Prokuratury Krajowej

O skierowaniu wniosku poinformowała w niedzielne popołudnie Prokuratura Krajowa, wydając oficjalny komunikat:
„Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował dziś do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu”.

Reakcja obrońcy Marcina Romanowskiego

Na informację o wniosku zareagował mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik Marcina Romanowskiego. Według jego słów, jeśli informacje się potwierdzą i wniosek został podpisany przez Dariusza Korneluka lub osobę przez niego upoważnioną, to nie wywołuje on żadnych skutków prawnych. Argumentował to najnowszą uchwałą Sądu Najwyższego w sprawie I KZP 3/24, która zapadła w ostatni piątek, stwierdzając, że wniosek pochodzi od osoby nieuprawnionej.

Czy wniosek będzie skuteczny?

Mecenas Lewandowski wyraził swoje stanowisko, podkreślając, że nawet uchylenie immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy nie umożliwi Prokuraturze podjęcia działań wobec posła Romanowskiego:
„Ewentualne uchylenie immunitetu przez ZPRE nie może stanowić podstawy do podjęcia przez Prokuraturę działań wobec posła Marcina Romanowskiego z uwagi na nieskuteczność uchylenia immunitetu przez Sejm RP w dniu 12.07.2024 r.”.

Sprawa Marcina Romanowskiego: Brak zgody na areszt

16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na aresztowanie polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceministra sprawiedliwości. Powodem tej decyzji był immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, który chroni posła.

Prokuratura Krajowa składa zażalenie

W związku z tą decyzją Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie, jednak Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał stanowisko sądu pierwszej instancji, odmawiając zgody na aresztowanie posła Romanowskiego.

Dalsze kroki prokuratury

Mimo utrzymania decyzji sądu przez Sąd Okręgowy, Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z postanowieniem sądu zwróci się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego.

Zarzuty wobec Marcina Romanowskiego

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowego wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Marcin Romanowski, który pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości w latach 2019-2023 i nadzorował Fundusz Sprawiedliwości, jest oskarżany o ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu oraz o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Kwota zarzutów: ponad 112 mln zł

Według Prokuratury Krajowej, zarzuty wobec posła Marcina Romanowskiego obejmują kwotę przekraczającą 112 mln 126 tys. zł. Jest to ogromna suma, która według organów ścigania miała być wydatkowana w sposób niezgodny z prawem, co w konsekwencji stało się podstawą do skierowania wniosku o uchylenie immunitetu posła.

Podsumowanie

Sprawa Marcina Romanowskiego jest jednym z najważniejszych obecnie toczących się postępowań związanych z zarzutami o nieprawidłowe wydatkowanie środków publicznych. Wniosek o uchylenie immunitetu posła przez Prokuratora Generalnego może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu postępowania, jednak w obliczu najnowszej uchwały Sądu Najwyższego (I KZP 3/24) skuteczność takiego wniosku może być podważana.

Sprawa nadal jest dynamiczna, a ostateczna decyzja w kwestii immunitetu posła Marcina Romanowskiego pozostaje w gestii Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version