W tragicznym wypadku, który miał miejsce w Borkach Wielkich, życie straciła 19-letnia kobieta, idąca prawidłowo poboczem. Kierowca, który spowodował wypadek, miał blisko 2 promile alkoholu we krwi. Sąd Rejonowy w Biskupcu wydał wyrok, skazując go na 9 lat więzienia oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Tragedia na drodze w Borkach Wielkich

Do dramatycznego zdarzenia doszło 15 listopada ubiegłego roku na drodze w miejscowości Borki Wielkie, w gminie Biskupiec (woj. warmińsko-mazurskie). 39-letni Łukasz B. wsiadł za kierownicę swojego Citroena po spożyciu alkoholu, mając blisko 2 promile w organizmie. W wyniku niedostosowania prędkości i techniki jazdy do panujących warunków drogowych, mężczyzna zjechał na przeciwległy pas jezdni, gdzie poruszała się 19-letnia kobieta. Szła prawidłowo poboczem przy lewej krawędzi drogi, ponieważ w tym miejscu nie było chodnika.

Samochód uderzył w młodą kobietę z dużą siłą. Mimo podjętej natychmiast reanimacji, 19-latka zmarła na miejscu.

Proces i wyrok

Podczas procesu, który odbył się w Sądzie Rejonowym w Biskupcu, Łukasz B. przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd uznał go za winnego śmiertelnego potrącenia pieszej pod wpływem alkoholu oraz braku należytej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Skazano go na 9 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ponadto, sąd orzekł wobec skazanego konieczność zapłaty 100 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz osoby bliskiej ofierze oraz 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok ten jest już prawomocny, ponieważ nie został zaskarżony przez żadną ze stron, co potwierdził rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzia Adam Barczak. Łukasz B. przebywał w areszcie tymczasowym od chwili wypadku, a teraz rozpocznie odbywanie kary w więzieniu.

Konsekwencje dla społeczeństwa

Ten tragiczny przypadek ponownie zwraca uwagę na problem prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu w Polsce. Mimo licznych kampanii społecznych oraz zaostrzonych przepisów, przypadki wypadków z udziałem pijanych kierowców wciąż zdarzają się zbyt często. Wprowadzenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych to sygnał dla społeczeństwa, że sądy surowo karzą takie przestępstwa.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drogach

Każdy wypadek, w szczególności te śmiertelne, powinien być przestrogą dla kierowców. Prowadzenie pojazdu po alkoholu to ogromne zagrożenie nie tylko dla samego kierowcy, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu. Dobrze, że wymiar sprawiedliwości w Polsce stosuje surowe kary wobec osób łamiących prawo w tak drastyczny sposób.

Tragiczne wydarzenia, takie jak śmiertelne potrącenie 19-latki, powinny być impulsem do refleksji nad tym, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo na drodze. Każdy nieodpowiedzialny krok za kierownicą może mieć dramatyczne konsekwencje.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version