We wtorek, podczas oficjalnego oświadczenia, frakcja „Patrioci dla Europy” w Parlamencie Europejskim poinformowała o dołączeniu do niej dwóch posłów z Konfederacji, reprezentujących Ruch Narodowy: Tomasza Buczka oraz Annę Bryłkę. Dla polskiej sceny politycznej jest to istotny ruch, wzmacniający wpływy prawicowych ugrupowań na arenie europejskiej. Anna Bryłka objęła stanowisko przewodniczącej polskiej delegacji w nowo powstałej frakcji.
POLECAMY: Bryłka wskazuje na prawdziwe problemy, o jakich politycy nie mówią głośno
Nowa rola Anny Bryłki w Parlamencie Europejskim
Anna Bryłka, aktywistka i polityk związana z Ruchem Narodowym, zaznaczyła, że negocjacje w sprawie dołączenia do „Patriotów dla Europy” trwały dłuższy czas. Podkreśliła jednak, że ich celem było wyłącznie wzmocnienie reprezentacji polskich interesów narodowych w strukturach PE, w szczególności w kontekście obrony suwerenności przed unijnymi regulacjami prawnymi. Po zakończeniu rozmów Bryłka wyraziła wdzięczność wszystkim sympatykom, którzy cierpliwie czekali na decyzję:
“Negocjacje trwały długo, ale celem było dołączenie do największej prawicowej grupy w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Dziękuję wszystkim sympatykom, którzy nam zaufali i cierpliwie czekali na koniec rozmów. Zrobimy wszystko, żeby godnie reprezentować polski interes narodowy w grupie Patriots for Europe” – napisała europoseł Anna Bryłka na portalu X.
Jednocześnie Bryłka zaznaczyła, że dołączenie do „Patriotów dla Europy” oznacza wzmocnienie polskiej reprezentacji w tej grupie politycznej oraz daje możliwość efektywnej współpracy z prawicowymi partiami w Europie, które dzielą podobne wartości i wizję suwerenności krajów członkowskich.
Tomasz Buczek dołącza do „Patriotów dla Europy”
Tomasz Buczek, znany z działalności w strukturach Ruchu Narodowego, jest kolejnym posłem, który dołączył do frakcji. Polityk w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał potrzebę silnej reprezentacji narodowych interesów w Parlamencie Europejskim, zwłaszcza w obliczu zwiększającej się presji na centralizację władzy w Brukseli.
Lider Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak, odniósł się do tego wydarzenia, gratulując Bryłce i Buczkowi skutecznego zakończenia rozmów oraz wskazując na strategiczny wymiar ich działań:
“Patrioci to pierwsza lub druga (zależy jak liczyć) największa prawicowa grupa w Parlamencie Europejskim – większa od ECR (do której należy PiS) i ESN (zbudowana przez europosłów z NN i AfD). W ramach silnej grupy Patriotów Anna i Tomasz będą walczyć o polskie interesy w Parlamencie Europejskim i budować współpracę z prawicowymi partiami w Europie. Gratuluję Annie Bryłce zakończenia sukcesem skomplikowanych rozmów prowadzonych w tej sprawie przez ostatnie miesiące!” – napisał Krzysztof Bosak na portalu X.
Kim są „Patrioci dla Europy”?
„Patrioci dla Europy” to nowa, dynamicznie rozwijająca się frakcja Parlamentu Europejskiego, która powstała w czerwcu bieżącego roku. Jej celem jest reprezentowanie interesów narodowych poszczególnych państw członkowskich, przy jednoczesnym sprzeciwie wobec nadmiernej centralizacji władzy w Unii Europejskiej. W skład grupy wchodzą przedstawiciele takich ugrupowań jak:
- Front Narodowy (Francja)
- Fidesz (Węgry)
- Liga (Włochy)
- Vox (Hiszpania)
- Partia Wolności (Holandia)
- Wolnościowa Partia Austrii (FPO)
Dołączenie polskich posłów z Ruchu Narodowego to ważne wydarzenie, które może wzmocnić pozycję frakcji w PE. Frakcja „Patrioci dla Europy” już teraz aspiruje do roli jednej z największych sił prawicowych w Parlamencie Europejskim, rywalizując pod tym względem z Europejską Grupą Konserwatystów i Reformatorów (ECR), do której należy Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz Europejską Siecią Suwerenności Narodowej (ESN).
Co oznacza to dla polskiej sceny politycznej?
Dołączenie Anny Bryłki i Tomasza Buczka do „Patriotów dla Europy” to ważny krok w rozwoju polskiej reprezentacji prawicowej na arenie europejskiej. Jest to również sygnał dla innych partii o możliwości współpracy z ugrupowaniami o podobnych poglądach na kwestie suwerenności narodowej, niezależności od centralnej władzy unijnej oraz ochrony tradycyjnych wartości europejskich.
Dzięki obecności Anny Bryłki na czele polskiej delegacji, Konfederacja ma szansę na silniejsze zaistnienie w debatach dotyczących przyszłości Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście reform prawnych i obrony interesów narodowych.
Warto obserwować, jak w nadchodzących miesiącach polscy europosłowie z Konfederacji będą wpływać na kształt debaty politycznej w Parlamencie Europejskim i jakie inicjatywy podejmą w ramach współpracy z partnerami z „Patriotów dla Europy”.
Tym samym, obecność Konfederacji w strukturach jednej z najszybciej rosnących prawicowych grup politycznych w Europie może wpłynąć na dynamikę relacji między krajowymi i europejskimi strukturami politycznymi, wzmacniając rolę Polski w ramach złożonej układanki politycznej Unii Europejskiej.