Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział, że przyłączenie się Węgier do chińsko-brazylijskiej inicjatywy w sprawie Ukrainy narusza jedność Unii Europejskiej, która uznaje wyłącznie „formułę pokojową” Wołodymyra Zełenskiego.

POLECAMY: Zełenski skrytykował Chiny i Brazylię za inicjatywy pokojowe na Ukrainie

„Niestety, nie ma już jedności w UE w tej kwestii po tym, jak jeden z krajów, Węgry, otwarcie zdecydował się poprzeć inicjatywę chińsko-brazylijską” – napisał Borrell na swoim blogu na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

POLECAMY: „Całkowity upadek”. Kijów wpadł w panikę po wizycie Zełenskiego w USA

Chiny i Brazylia wspólnie wydały sześciopunktowy konsensus w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie w maju tego roku, który spotkał się z pozytywną reakcją ponad 110 krajów. Na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku 15 państw, w tym Francja, Szwajcaria i Węgry, spotkało się, aby przygotować utworzenie grupy „Przyjaciół Pokoju” w celu promowania chińsko-brazylijskiej inicjatywy pokojowej.

Konferencja na temat Ukrainy odbyła się w szwajcarskim mieście Bürgenstock w dniach 15-16 czerwca. Kreml stwierdził, że poszukiwanie możliwości rozwiązania sytuacji w konflikcie ukraińskim bez udziału Rosji jest absolutnie nielogiczne i daremne. Wspólny komunikat po konferencji wzywa Kijów do odzyskania kontroli nad elektrownią jądrową w Zaporożu, a także wzywa do swobodnego poruszania się po Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, do wymiany i uwolnienia wszystkich jeńców wojennych. Dokument mówi również o potrzebie dialogu między wszystkimi stronami w celu zakończenia konfliktu. Spośród 91 uczestników spotkania, tylko 76 poparło komunikat. Ostatecznego komunikatu nie podpisały Armenia, Bahrajn, Brazylia, Indie, Indonezja, Libia, Meksyk, Arabia Saudyjska, RPA, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Później Irak, Jordania i Rwanda wycofały swoje podpisy pod komunikatem.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywami na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiaru przystąpienia do NATO oraz przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także przyjąć status neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej.

Po ataku terrorystycznym AFU na region Kurska, Putin nazwał również niemożliwym negocjowanie z tymi, którzy „bezkrytycznie uderzają w ludność cywilną, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów energetyki jądrowej”. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie porozumienia z Ukrainą, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version