Czy właściciele domów wkrótce będą musieli zainstalować czujki dymu? Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej złożyła wniosek, który może wprowadzić ten obowiązek. Już teraz, w trakcie sezonu grzewczego, ryzyko zatrucia tlenkiem węgla rośnie, co doprowadziło do tragicznych wypadków w Polsce. Złożona propozycja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby ofiar zaczadzeń.

Tlenek węgla – niewidoczny zabójca

Zatrucie tlenkiem węgla to poważny problem, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Już na początku października doszło do tragicznego wypadku w Jaworznie, gdzie dwie starsze osoby straciły życie wskutek zatrucia czadem. Cztery inne osoby, w tym dwójka dzieci, zostały hospitalizowane z objawami zatrucia. Czujki dymu i tlenku węgla mogą pomóc uniknąć takich tragedii.

Propozycja nowego obowiązku – co zakłada?

St. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, poinformował, że wniosek w sprawie obowiązku montażu czujek dymu został złożony w MSWiA. Nowe przepisy miałyby na celu ochronę przed pożarami i zatruciami w domach oraz mieszkaniach. W krajach takich jak Niemcy czy Francja takie regulacje obowiązują już od lat, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby ofiar.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, w nowych mieszkaniach czujniki musiałyby być instalowane od momentu wejścia w życie przepisów. Z kolei właściciele już istniejących nieruchomości mieliby kilka lat na dostosowanie się do nowych wymogów.

Obowiązkowe czujki tlenku węgla

Proponowane przepisy miałyby również wymagać instalacji czujników tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliw, takich jak gaz, drewno czy węgiel. Tlenek węgla, popularnie nazywany czadem, jest bezbarwny i bezwonny, co sprawia, że czujki mogą uratować życie.

Przykład z Poznania – czujnik dymu uratował życie

Tragiczny pożar, który miał miejsce w Poznaniu na ul. Kraszewskiego, jest kolejnym argumentem za wprowadzeniem obowiązku montażu czujek. Dzięki czujnikowi dymu, zainstalowanemu w jednym z mieszkań, strażakom udało się szybko zareagować i ewakuować lokatorów, co pozwoliło uniknąć większej liczby ofiar.

Wprowadzenie obowiązkowych czujników dymu i czujek tlenku węgla może być krokiem milowym w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców Polski. Zatrucia tlenkiem węgla oraz pożary stanowią realne zagrożenie, szczególnie w okresie grzewczym. Obowiązek montażu czujników, zgodny z propozycją Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, miałby na celu zapobieganie tragediom i ratowanie życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version