Policjanci z Nowego Sącza, na czołowej linii walki z przestępczością, alarmują o katastrofalnej sytuacji kadrowej w polskiej policji. W rozmowie z Wirtualną Polską, sierż. szt. Jacek Łukasik, szef policyjnej Solidarności, wskazuje, że zamiast potrzebnych czterech czy pięciu patroli, w danym mieście można wystawić jedynie jeden. W tym samym czasie gangi cudzoziemców rosną w siłę, co stawia obywateli w jeszcze większym niebezpieczeństwie.

Fatalna Sytuacja Kadrowa

Związek policjantów NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko fatalnym warunkom pracy i niskiemu finansowaniu. Część policjantów w ramach protestu nie wystawia mandatów za przewinienia drogowe, a także zamierza zastosować metodę strajku włoskiego, co oznacza celowe spowolnienie wykonywanych zadań pod pretekstem skrupulatności.

Przestępczość naprawdę rośnie. Zwłaszcza grupy przestępcze złożone z obcokrajowców stają się coraz bardziej aktywne, co widać w dużych miastach. Jeśli teraz nie zaczniemy inwestować w policję, za rok obudzimy się w trakcie wojny gangów o wpływy w Polsce” – podkreśla Łukasik.

Skutki Niewystarczających Finansów

Policja leży na łopatkach,” mówi Łukasik. “Zarządza się statystykami, by wykazać, że liczba wystawionych mandatów i interwencji jest zgodna z normami. Nikt nie pyta, czy wciąż zapobiegamy przestępczości.” Z powodu braku funduszy, w niektórych regionach zamiast czterech czy pięciu patroli, policja jest w stanie wystawić tylko jeden patrol.

Policjant wskazuje, że dochodzą do niego sygnały o nieprawidłowościach w raportowaniu, gdzie dla polepszenia statystyk dopisuje się jako patrole kierownika i jego zastępcę, podczas gdy w rzeczywistości pełnią oni służbę w komendzie.

Protesty Policjantów

Policjanci nie tylko domagają się podwyżek płac, ale także powiązania budżetu Policji z PKB oraz wprowadzenia systemu emerytalnego korzystnego dla nowo przyjętych funkcjonariuszy. Żądania obejmują również podniesienie świadczeń socjalnych do poziomu w Wojsku Polskim oraz wprowadzenie dodatku metropolitalnego.

Statystyki Przestępczości Obcokrajowców

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku przestępstwa popełniło 17 278 cudzoziemców, co oznacza wzrost o 2,4 tys. w stosunku do roku 2022. Większość przestępstw dokonywanych przez obcokrajowców pochodziła od Ukraińców (ponad 50% przypadków), a następnie od Gruzinów i Białorusinów.

Sytuacja w polskiej policji jest krytyczna, a brak odpowiednich funduszy oraz kadry może doprowadzić do wzrostu przestępczości, w tym działalności gangów cudzoziemskich. Policjanci protestują, aby zwrócić uwagę na te ważne problemy i domagają się zmian, które pozwolą im skuteczniej pełnić swoje obowiązki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version