W 2024 roku właściciele budynków muszą przygotować się na nowy obowiązek związany z inwentaryzacją systemów grzewczych. Nowe przepisy wynikające z ustawy o energetyce budowlanej (GEG) nałożą na właścicieli odpowiedzialność za przegląd i raportowanie stanu swoich instalacji grzewczych. Zbliżający się termin – 31 grudnia 2024 roku – sprawia, że czasu na przygotowania jest coraz mniej.

Czym jest inwentaryzacja systemów grzewczych?

Nowe przepisy nakładają na wspólnoty mieszkaniowe oraz właścicieli domów obowiązek przeprowadzenia szczegółowej inwentaryzacji systemów grzewczych. Przeglądy te mają na celu określenie stanu technicznego urządzeń oraz ich wydajności energetycznej. Według przepisów, informacje te będą musiały zostać zebrane i przekazane odpowiednim służbom, co pomoże w podejmowaniu decyzji o przyszłych modernizacjach lub wymianach systemów grzewczych.

Co obejmuje inwentaryzacja?

Przegląd systemu grzewczego musi uwzględniać następujące dane:

  • Rodzaj systemu ogrzewania (np. centralne ogrzewanie, pompy ciepła)
  • Wiek systemu
  • Funkcjonalność i stan techniczny
  • Nominalna moc cieplna

Właściciele budynków zobowiązani są do współpracy z kominiarzami i innymi specjalistami, którzy będą odpowiedzialni za zebranie i dostarczenie szczegółowych danych dotyczących systemów grzewczych.

Kiedy należy złożyć wniosek?

Aby spełnić wymogi przepisów, wnioski o inwentaryzację muszą być złożone do 31 grudnia 2024 roku. Co istotne, specjalista, np. kominiarz powiatowy, ma obowiązek przekazać informacje w ciągu sześciu miesięcy od momentu złożenia wniosku. Wspólnoty mieszkaniowe muszą zadbać, by wszelkie formalności zostały dopełnione na czas.

Dlaczego to ważne?

Brak przeprowadzenia inwentaryzacji może skutkować nałożeniem kar finansowych na właścicieli budynków. Oprócz tego, inwentaryzacja systemu grzewczego jest pierwszym krokiem do modernizacji i poprawy wydajności energetycznej, co w dłuższym okresie może oznaczać niższe koszty eksploatacji.

Jakie są następne kroki po inwentaryzacji?

Po zebraniu informacji, zarządcy nieruchomości będą musieli sporządzić raport i udostępnić go wszystkim właścicielom lokali. Mają na to czas do połowy 2025 roku. Te dane będą również pomocne w kontekście potencjalnych programów wsparcia modernizacji instalacji grzewczych, co może oznaczać dofinansowania na wymianę starych i nieefektywnych systemów.

Warto również zauważyć, że modernizacja instalacji grzewczych może przynieść długoterminowe oszczędności oraz zmniejszyć emisję CO2, co jest zgodne z polityką energetyczną Unii Europejskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version