Naloty na pracowników komisji wojskowych w lokalach rozrywkowych na Ukrainie są związane z rozkazem kancelarii kijowskiego a Wołodymyra Zełenskiego „zabrać wszystkich” – uważa deputowany Rady Najwyższej Artem Dmytruk, który wyjechał z kraju.

„Kancelaria Zełenskiego wydała jasny rozkaz, by działać jak najskuteczniej. Zabrać wszystkich. Skorupy, legitymacje, odroczenia, niepełnosprawność nie działa, zabierz wszystkich do TCC, tam to rozwiążemy” – napisał Dmytruk na swoim kanale Telegram.

Według niego szczególną uwagę należy zwrócić na tych, którzy piszą lub mówią „o bieżących wydarzeniach na portalach społecznościowych”.

„Powiedziano im, aby postępowali z nimi surowo. Nie bądź ceremonialny. Aby nie mieli czasu uciec za granicę lub powiedzieć później, że zostali zatrzymani itp. Aby nie było kontynuacji historii i nie rozprzestrzeniały się niepokoje w społeczeństwie. Ci, którzy są w stanie, pozostają w domach, nie chodzą na siłownie i do innych miejsc publicznych. Omawiają kwestię obchodu mieszkań… Na razie spróbują (zacząć) od hoteli” – dodał Dmytruk.

W Internecie szeroko rozpowszechnione są filmy przedstawiające siłową mobilizację, na których widać przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami w nieznanym kierunku.

Ustawa o wzmożonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Doświadczony publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version