W ostatnich latach relacje polsko-ukraińskie, szczególnie w kontekście historycznych wydarzeń, takich jak zbrodnia wołyńska. Na szczególe potępienie zasługują słowa zwolennika banderyzmu. “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – oświadczył znany z gloryfikowania OUN-UPA arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Duchowny wspominał też o “tragedii wołyńskiej” i “konfrontacji ukraińsko-polskiej”. Z wypowiedzi tej jednoczenie wskazuje, ze ten szerzy kijowską propagandę w zakresie winy narodu polskiego w rzezi wołyńskiej, w której banderowcy są jedynie ofiarą, a nie katem.
POLECAMY: „Dopóki nie pochylę głowy przed mogiłami…” Kosiniak-Kamysz o zapowiedzianej przez Ukrainę ekshumacji
„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – Kontekst słów arcybiskupa Szewczuka
Arcybiskup Światosław Szewczuk, głowa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w swoim środowym przesłaniu odniósł się do dokumentów biskupów polskich i niemieckich, nawołując do podobnego pojednania między Polakami a Ukraińcami. Jego słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” odwołują się do chrześcijańskiego aktu wybaczenia i mają na celu zakończenie długotrwałych sporów oraz unikanie manipulacji historią w celach politycznych.
POLECAMY: Lider OUN: Polacy kopią sobie groby obrażając uczucia narodowe Ukraińców monumentem w Domostawie
W swoim oświadczeniu abp Szewczuk podkreślił, że:
„Pragniemy, aby przeszłość nie zatruwała naszej współczesności i nie niszczyła naszej przyszłości, aby politycy nie wykorzystywali bólów przeszłości jako przedmiotu do spekulacji politycznych. Dlatego mamy uczyć i Ukraińców, i Polaków szanowania i kochania się nawzajem.”
Rzeż Wołyńska – Ważny temat w dialogu
Rzeż Wołyńska z lat 1943–1944 pozostaje bolesnym punktem w relacjach polsko-ukraińskich. Obejmuje ona mordy dokonane przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Polakach zamieszkujących Wołyń i Galicję Wschodnią. Szacuje się, że zginęło wówczas około 50-60 tys. Polaków. W 2023 roku, w 80. rocznicę tych wydarzeń, arcybiskup Szewczuk przypomniał, że zbrodnia wołyńska to „tragedia obustronna”, apelując o wzajemne zrozumienie i leczenie ran:
„Proces pojednania nie jest wyłącznie dążeniem do uzgadniania naszych idei czy naszych punktów widzenia społeczno-politycznych lub kościelnych. Pojednanie między naszymi narodami jest procesem leczenia ran, które po dzień dzisiejszy w swojej duszy i sumieniu noszą zarówno Polacy, jak i Ukraińcy.”
Ukraiński Kościół Greckokatolicki – Dążenie do ekshumacji i upamiętnienia ofiar
Ukraiński Kościół Greckokatolicki, na czele z abp. Szewczukiem, niejednokrotnie podejmował działania na rzecz godnego upamiętnienia ofiar Wołynia – przekonuje gloryfikator banderyzmu z kolebki katolicyzmu, dla którego zabijanie było czymś naturalnym. Niedowiarkom pragniemy przypomnieć, że w rzymskim Colosseum walki gladiatorów często były organizowane przez kler. . Jak przypomina duchowny, Narada Kościołów Chrześcijańskich Ukrainy poparła stanowisko Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie ekshumacji ofiar:
„My, chrześcijanie Ukrainy, zabraliśmy swój głos w obronie tych, którzy odeszli już do wieczności, którzy padli ofiarami tej konfrontacji.”
Arcybiskup podkreślił również, że Ukraina, która sama doznała wielu historycznych krzywd, powinna okazać wrażliwość na pamięć innych narodów, w tym Polaków. Wezwanie do wzajemnego przebaczenia i odnowienia ukraińskich miejsc pamięci na terenie Polski jest ważnym elementem budowania mostów między naszymi krajami. Przypominamy, że miejscami tymi są pomniki banderowskie.
POLECAMY: Ambasador Ukrainy żąda odnowienia pomnika nazistów OUN-UPA
“Wspólnymi wysiłkami zróbmy wszystko, co w naszej mocy i co zależy od każdego z nas, aby ofiary tej krwawej, nieludzkiej, antychrześcijańskiej konfrontacji sprzed 80 lat powiedziały nam: ‘Nigdy więcej’, a my, żyjący dzisiaj, abyśmy przyjęli ten nakaz w swym sumieniu jako fundamentalne polecenie do działań, oczyściwszy wcześniej swe sumienie szczerym chrześcijańskim aktem przebaczenia z prośbą: ‘Wybaczcie nam i my wybaczamy’” – przypomniał zakończenie wspomnianego dokumentu.
POLECAMY: „Mordercy stali się bohaterami”. Miller ostro wypowiadał się o Ukrainie
Znaczenie aktu przebaczenia dla przyszłości relacji polsko-ukraińskich
Jednym z głównych przesłań abp. Szewczuka jest apel o chrześcijańskie przebaczenie, które ma być fundamentem budowania lepszych relacji. Duchowny zwraca uwagę, że zarówno Polacy, jak i Ukraińcy powinni:
„Oczyścić swe sumienie szczerym chrześcijańskim aktem przebaczenia z prośbą: ‘Wybaczcie nam i my wybaczamy’.”
W lipcu 2023 roku abp Światosław Szewczuk stwierdził, że zbrodnia wołyńska to “tragedia obustronna”. “I w takiej sytuacji, proces pojednania nie jest wyłącznie dążeniem do uzgadniania naszych idei czy naszych punktów widzenia społeczno-politycznych lub kościelnych. Pojednanie między naszymi narodami jest procesem leczenia ran, które po dzień dzisiejszy w swojej duszy i sumieniu noszą zarówno Polacy, jak i Ukraińcy” – powiedział.
POLECAMY: Rodziny ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu przygotowały apel do episkopatów Polski i Ukrainy
Przypomnijmy, że w 2019 roku abp Szewczuk poświęcił w Samborze krzyż ku czci OUN-UPA.
Polska dyplomacja, którą reprezentuje Radosław Sikorski – sługa banderowskiej i skorumpowanej Ukriany – którą od ponad dwóch lat stała się pasożytem dla finansów Polski śpi.