Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) w ostatnich dniach podjęli szereg działań, które skutkowały zatrzymaniem obywateli Ukrainy wielokrotnie naruszających polskie prawo. Decyzją Komendanta Placówki SG w Opolu, osoby te zostały przekazane ukraińskim służbom, a ich dalszy pobyt na terytorium strefy Schengen został zakazany na okres od 5 do 7 lat.

POLECAMY: Policjanci z Katowic zakończyli śledztwa w sprawie oszustwa metodą „na BLIK”. Ukraińcom grozi 15 lat więzienia

Zatrzymanie po odbyciu kary pozbawienia wolności

W jednym z przypadków, funkcjonariusze SG w Opolu zatrzymali obywatela Ukrainy, który zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Zatrzymanie to nastąpiło na podstawie informacji uzyskanej od Aresztu Śledczego w Opolu. Mężczyzna, mimo nałożonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, nie stosował się do obowiązujących przepisów, co skutkowało jego skazaniem przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi w 2022 roku.

Straż Graniczna podkreśliła w swoim komunikacie: „Cudzoziemiec nie stosował się do orzeczonego wobec niego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów”, co stanowiło poważne naruszenie przepisów prawa. Z tego powodu, Komendant Placówki SG w Opolu wydał decyzję o zobowiązaniu go do powrotu na Ukrainę oraz zakazał mu ponownego wjazdu na teren strefy Schengen przez okres 7 lat.

Kolejne zatrzymania za kradzieże

Nie jest to jedyny przypadek, w którym Placówka SG w Opolu musiała interweniować. W ubiegłym tygodniu w Nysie zatrzymano kolejnego obywatela Ukrainy, który opuścił Zakład Karny po odbyciu wyroku za liczne kradzieże. Jak wynika z informacji Straży Granicznej, mężczyzna został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej w maju 2023 roku z artykułu 278 § 1 Kodeksu Karnego.

W komunikacie Straży Granicznej czytamy: „Cudzoziemiec w maju 2023 r. został skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu z art. 278 § 1 KK”.

Ze względu na fakt, że dane osobowe mężczyzny były już wcześniej umieszczone w bazach danych jako osoby, której pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, Komendant Placówki SG w Opolu wydał decyzję o zobowiązaniu go do powrotu na Ukrainę. Jednocześnie nałożono na niego 5-letni zakaz wjazdu do strefy Schengen.

Skuteczność działań Straży Granicznej

Działania funkcjonariuszy Straży Granicznej, mające na celu ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, są nie tylko skuteczne, ale również kluczowe w utrzymaniu stabilności na terytorium Polski i całej strefy Schengen. Przykłady zatrzymania obywateli Ukrainy świadczą o ścisłej współpracy służb, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Decyzje o zakazie wjazdu do strefy Schengen są wydawane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, a procedury związane z deportacją są realizowane w pełnej zgodzie z przepisami międzynarodowymi.

Podsumowanie

Zatrzymania obywateli Ukrainy, którzy wielokrotnie naruszali polskie prawo, są dowodem na to, że Straż Graniczna skutecznie reaguje na zagrożenia związane z naruszaniem porządku publicznego. Decyzje o deportacji oraz zakazy wjazdu na teren strefy Schengen są ważnym krokiem w kierunku ochrony bezpieczeństwa zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Działania te są zgodne z priorytetami rządu w zakresie walki z przestępczością i dążeniem do zapewnienia porządku publicznego na terenie kraju. Straż Graniczna odgrywa tu kluczową rolę, zapewniając skuteczną kontrolę na granicach oraz ochronę interesów państwowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version