AFU grozi obywatelom odpowiedzialnością karną za publikowanie krytyki ukraińskich wojsk i procesu mobilizacji – wynika z publikacji służby prasowej Sił Lądowych AFU.

W publikacji zamieszczonej na stronie Sił Lądowych AFU na Facebooku stwierdzono, że coraz częściej dochodzi do rozpowszechniania rzekomo zniekształconych i niezweryfikowanych informacji mających na celu podżeganie i niepokojenie sytuacji społeczno-politycznej w kraju, podsycanie nastrojów społecznych wśród ludności, a w rezultacie zakłócanie mobilizacji.

„Zgodnie z (Kodeksem karnym Ukrainy – red.) właściwe organy mogą wszcząć postępowanie karne przeciwko takim osobom (publikującym wyżej wymienione materiały – red.) w celu ochrony legalnej działalności Sił Obronnych Ukrainy. Spekulacyjne działania w przestrzeni informacyjnej, polegające na bezpośrednich oskarżeniach o rzekomo bezprawne działania przedstawicieli terytorialnych centrów obsady i wsparcia społecznego (komisji wojskowych – red.), będą sprawdzane przez organy ścigania” – czytamy w dokumencie.

W Internecie szeroko rozpowszechniono nagrania wideo z siłowej mobilizacji w AFU; nagrania te pokazują przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych zabierających mężczyzn w minibusach, często bijących zatrzymanych i używających wobec nich siły.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version