W dniu 22 października funkcjonariusze Nadodrzańskiego i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, wspierani przez Wydział Zabezpieczenia Działań oraz funkcjonariuszy Placówki SG w Sosnowcu, zatrzymali na Śląsku dwóch obywateli Ukrainy (34 i 36 lat), którzy podejrzani są o organizowanie nielegalnych przerzutów migrantów z Białorusi do krajów Europy Zachodniej. Sprawę prowadzi Straż Graniczna w Kaliszu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kępnie.
POLECAMY: Straż Graniczna zatrzymała kolejnych Ukraińców trudniących się premytem imigrantów
Zarzuty dla zatrzymanych: Organizacja nielegalnego przekraczania granic i transport migrantów
Zatrzymanym obywatelom Ukrainy postawiono zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granic oraz prowadzenia transportu osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. W związku z tym zostali objęci dozorem policyjnym i mają zakaz opuszczania Polski. Funkcjonariusze Straży Granicznej podkreślają, że ich działania przyczyniły się do zatrzymania osób trudniących się nielegalnym przewozem migrantów, co wzmacnia bezpieczeństwo Polski.
Zatrzymania i przeszukania na szeroką skalę w całym kraju
W ramach szeroko zakrojonych działań na terenie całej Polski zatrzymano już 11 osób związanych z organizacją przerzutów migrantów z terytorium Rosji i Białorusi do Europy Zachodniej. Wśród zatrzymanych znajdowali się obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Polski. W toku tych działań przeszukano 11 nieruchomości oraz kilkanaście pojazdów, w których zabezpieczono m.in. sprzęt komunikacyjny, komputery, dokumenty oraz gotówkę o wartości 80 tysięcy złotych.
Środki zapobiegawcze dla podejrzanych
Wobec sześciu podejrzanych, którym postawiono zarzuty organizowania przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej, sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie. Część zatrzymanych była odpowiedzialna za rekrutację kurierów, którzy przewozili nielegalnych migrantów z rejonu granicy białoruskiej do granicy z Niemcami. W jednym z przypadków obywatel Rosji, działając pod pretekstem prowadzenia działalności gospodarczej w postaci wypożyczalni aut, werbował kierowców do przewozu migrantów, dostarczając im specjalnie przeznaczone pojazdy.
Współpraca międzynarodowa i rola Europolu w operacji
W działaniach mających na celu przeciwdziałanie organizacji nielegalnych przerzutów migrantów udział wzięło blisko 120 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz przedstawiciele Europolu. Skuteczna współpraca służb międzynarodowych i polskiej Straży Granicznej stanowi istotny element w walce z przestępczością związaną z nielegalną migracją, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo na terenie Polski oraz całej Unii Europejskiej.
Skuteczność działań Straży Granicznej w Polsce
Wszystkie przeprowadzone działania Straży Granicznej nie tylko przeciwdziałają przestępstwom związanym z nielegalną migracją, lecz także przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w Polsce i są dowodem na skuteczną ochronę polskich granic. Stała współpraca z Europolem oraz innymi jednostkami międzynarodowymi umożliwia efektywne przeciwdziałanie działalności przestępczej na skalę transgraniczną.
Podsumowanie: Akcja Nadodrzańskiego i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, która doprowadziła do zatrzymania przemytników migrantów, jest przykładem skutecznych działań podejmowanych przez Straż Graniczną i inne służby przeciwko nielegalnej migracji.