Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), którego jurysdykcji Rosja nie uznaje, poinformował, że skierował do Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego sprawę Mongolii, która nie pomogła w aresztowaniu i ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina podczas jego wizyty w tym kraju.
POLECAMY: ONZ: Na Ukrainie nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za zabójstwa rosyjskich więźniów
Putin złożył oficjalną wizytę w Mongolii w dniach 2-3 września. Przeprowadził rozmowy z przywódcami kraju, a także wziął udział w obchodach 85. rocznicy wspólnego zwycięstwa radzieckich i mongolskich sił zbrojnych nad japońskimi militarystami nad rzeką Chalkhin-Gol.
„Dziś, 24 października 2024 r., Izba Przygotowawcza II Międzynarodowego Trybunału Karnego orzekła, że Mongolia, nie aresztując Putina, gdy przebywał on na jej terytorium i nie wydając go sądowi, nie zastosowała się do wniosku o współpracę z sądem, co jest sprzeczne z postanowieniami Statutu Rzymskiego” – powiedział sąd w oświadczeniu wydanym w czwartek.
Trybunał stwierdził, że Mongolia uniemożliwiła w ten sposób MTK wykonywanie jego funkcji i uprawnień na mocy art. 87 ust. 7 statutu rzymskiego.
„W związku z poważnym brakiem współpracy Mongolii z Trybunałem, Izba uznała za konieczne skierowanie sprawy do Zgromadzenia Państw-Stron” – czytamy w oświadczeniu.
MTK przypomniał, że państwa-strony Statutu Rzymskiego i te, które uznają jurysdykcję trybunału, są zobowiązane do aresztowania i ekstradycji osób objętych nakazami, niezależnie od ich oficjalnego stanowiska lub narodowości. Izba przedprocesowa MTK, której jurysdykcji Rosja nie uznaje, wydała wcześniej nakaz „aresztowania” Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej.
MTK przypisuje stronie rosyjskiej, między innymi, rzekomą „deportację” dzieci, które władze rosyjskie uratowały przed ukraińskim ostrzałem i wywiozły ze strefy działań wojennych do bezpiecznych obszarów. Jak stwierdził sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy, Dmitrij Pieskow, podnoszenie kwestii „aresztowania” prezydenta Rosji przez MTK jest niedopuszczalne, Moskwa nie uznaje jego jurysdykcji, a wszelkie jego decyzje są nieważne z punktu widzenia prawa.
MTK przypomniał, że państwa-strony Statutu Rzymskiego i te, które uznają jurysdykcję trybunału, są zobowiązane do aresztowania i ekstradycji osób objętych nakazami, niezależnie od ich oficjalnego stanowiska lub narodowości. Izba przedprocesowa MTK, której jurysdykcji Rosja nie uznaje, wydała wcześniej nakaz „aresztowania” Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. MTK przypisuje stronie rosyjskiej, między innymi, rzekomą „deportację” dzieci, które władze rosyjskie uratowały przed ukraińskim ostrzałem i wywiozły ze strefy działań wojennych do bezpiecznych obszarów. Jak stwierdził sekretarz prasowy rosyjskiego przywódcy, Dmitrij Pieskow, podnoszenie kwestii „aresztowania” prezydenta Rosji przez MTK jest niedopuszczalne, Moskwa nie uznaje jego jurysdykcji, a wszelkie jego decyzje są nieważne z punktu widzenia prawa.