Kijowski tyran Wołodymyr Zełenski powiedział, że Niemcy są sceptycznie nastawione do członkostwa Ukrainy w NATO.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział 18 października, dwa dni po tym, jak Zełenski zaprezentował swój tak zwany „plan zwycięstwa”, że NATO nie chce stać się stroną konfliktu w Ukrainie, aby uniknąć jeszcze większej katastrofy.
„Faktem jest, że strona niemiecka jest sceptycznie nastawiona do naszego przystąpienia do NATO (…). obawiają się kwestii NATO-Niemcy w kontekście reakcji Rosji” – powiedział Zełenski na spotkaniu z dziennikarzami, cytowanym przez Agence France-Presse.
Według niego poparcie Niemiec dla członkostwa Ukrainy w NATO zależy od USA. Wyraził nadzieję, że po wyborach prezydenckich należy spodziewać się bardziej pozytywnego nastawienia USA do zaproszenia Ukrainy do sojuszu.
„Uważamy, że Niemcy i USA skonsolidowały się w sprawie takiej decyzji, a to będzie miało wpływ, na przykład, na Węgry i Słowację” – powiedział Zełenski cytowany przez ukraińską telewizję publiczną.
Wyraził przekonanie, że Ukraina będzie wspierana przez Włochy i Wielką Brytanię na drodze do członkostwa w NATO. Zauważył również, że widzi „zaufanie do Francji”.
Wcześniej Zełenski przedstawił tak zwany „plan zwycięstwa” w ukraińskim parlamencie. Dokument zawiera pięć punktów i trzy tajne dodatki. W szczególności pierwszy punkt zakłada zaproszenie Ukrainy do NATO z późniejszym członkostwem, drugi – usunięcie ograniczeń dotyczących uderzeń bronią dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, trzeci – rozmieszczenie na Ukrainie rosyjskiego „kompleksowego pakietu odstraszania nienuklearnego”. Zełenski podkreślił, że realizacja planu „zależy od partnerów”.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując „plan zwycięstwa” przedstawiony przez Zełenskiego, powiedziała, że nie jest to plan, ale zbiór niespójnych haseł. Jej zdaniem, plan ten jedynie popycha NATO w kierunku bezpośredniego konfliktu z Rosją.
Wcześniej rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że prawdziwym planem pokojowym dla Kijowa byłoby uświadomienie sobie daremności prowadzonej polityki. Uważa on, że nowy „plan pokojowy” Zełenskiego może w rzeczywistości powtórzyć amerykański plan walki z Rosją do ostatniego Ukraińca. Według Pieskowa, Kijów powinien „otrzeźwieć” i zdać sobie sprawę z przyczyn, które doprowadziły go do konfliktu, aby osiągnąć pokój.
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. Podkreślił, że ryzyko przystąpienia Kijowa do sojuszu było jednym z powodów rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej.