„PAMIĘTAMY” – tak wielki baner rozwieszony na stadionie holenderskiego klubu NAC Breda przypomniał mieszkańcom o historycznym wkładzie polskiej armii. Była to forma uczczenia 80. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka w październiku 1944 roku. Spotkanie NAC Breda – RKC Waalwijk w ramach holenderskiej Eredivisie stało się okazją, by wspólnie z mieszkańcami oddać hołd polskim wyzwolicielom.

Na trybunach stadionu NAC Breda wyeksponowano ogromny, 106 x 21-metrowy baner, przygotowany przez grupy kibicowskie Loco’s i Fr0nt76, na którym widniały słowa: „PAMIĘTAMY. Wij onthouden. Każda litera wypełniona obrazem wyzwolenia. 80 lat wolności w naszym mieście. Ponieśli najwyższą ofiarę i za to zawsze będziemy im wdzięczni”. Obraz ten oddawał historyczne chwile, które na zawsze wpisały się w pamięć mieszkańców.

Symboliczne Gesty Upamiętnienia na Stadionie i Poza Nim

Specjalną chwilą przed rozpoczęciem meczu był moment, w którym sygnał do jego rozpoczęcia dał ostatni żyjący weteran dywizji generała Maczka – porucznik Eugeniusz Niedzielski. Spotkanie miało więc dla Holendrów nie tylko wymiar sportowy, ale przede wszystkim patriotyczny. Klub NAC Breda zadbał również o to, by symbolika tej uroczystości była obecna wśród kibiców – dostępne były limitowane koszulki, które w kilka dni okazały się prawdziwym hitem. Kibice mogli wybierać między trzema wersjami:

  1. Szara – z historycznym zdjęciem meczu z 1945 roku pomiędzy żołnierzami Maczka a piłkarzami NAC Breda.
  2. Żółta – z nazwiskami polskich żołnierzy i symbolami 1. Dywizji Pancernej.
  3. Biała – z fotografią wyzwolicieli i napisem „Polska x Breda”.

To wyjątkowe wydarzenie uświetnił także przejazd historycznych pojazdów wojskowych ulicą Generaal Maczekstraat oraz przemarsz polskiej kompanii honorowej i Orkiestry Wojskowej z Żagania, której towarzyszył chór Gaudium z Uniwersytetu Wrocławskiego.

NAC Breda – „Najbardziej Polski Klub w Holandii”

NAC Breda jest uważana za „najbardziej polski klub w Holandii”, a w składzie zespołu znajdziemy polskich piłkarzy, takich jak bramkarz Daniel Bielica i napastnik Kacper Kostorz, a także polskiego asystenta trenera – Tomasza Kaczmarka. „Breda to najbardziej polskie miasto w Holandii” – stwierdził burmistrz Paul Depla, podkreślając wyjątkowe więzi z Polską oraz to, jak ważne jest, by pamiętać o tych, którzy poświęcili życie za wolność innych. Jak zaznaczył burmistrz: „Musimy pamiętać o naszych wyzwolicielach, bo wolność nie jest dana raz na zawsze”.

1. Dywizja Pancerna Generała Maczka – Bohaterowie Bredy

Bohaterska 1. Dywizja Pancerna generała Maczka wkroczyła do Bredy 29 października 1944 roku, wyzwalając miasto spod niemieckiej okupacji. To wydarzenie odcisnęło trwały ślad na relacjach polsko-holenderskich, które do dzisiaj są wyrazem wdzięczności oraz głębokiego szacunku dla polskich żołnierzy.

Polsko-Holenderskie Relacje Ugruntowane Wdzięcznością

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Bredy wypełnione były licznymi gestami wdzięczności i pamięci, które pokazują, jak ważna jest pamięć o historii oraz relacjach między narodami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version