Brytyjskie władze odrzuciły pomysł przyznania niepieniężnych reparacji krajom, które w przeszłości ucierpiały z powodu handlu niewolnikami – podała w piątek telewizja Sky News, powołując się na rzecznika Downing Street. Kwestia reparacji wysunęła się na pierwszy plan podczas spotkania przywódców Wspólnoty Narodów na Samoa.

Według Sky News, przywódcy Wspólnoty Narodów planowali zażądać od Wielkiej Brytanii uwzględnienia reparacji za handel niewolnikami w dokumencie końcowym. Biuro brytyjskiego premiera Keira Starmera powiedziało w czwartek, że Wielka Brytania nie ma zamiaru płacić reparacji ani przepraszać za swoją rolę w handlu niewolnikami w przeszłości. W piątek Guardian doniósł, że brytyjski król Karol III opuścił spotkanie na Samoa, aby omówić tę kwestię, uznając jedynie „bolesne aspekty” przeszłości swojego kraju.

„Nasze stanowisko w sprawie reparacji jest jasne i obejmuje również inne rodzaje reparacji niefinansowych”, powiedział rzecznik biura Starmera. Downing Street powiedział w czwartek, że premier koncentruje się na wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie Wielka Brytania i inne kraje Wspólnoty Narodów – podał Sky News.

Spotkanie szefów rządów Wspólnoty Narodów odbędzie się na Samoa w dniach 21-26 października, a udział w nim wezmą brytyjski król Karol III i premier Keir Starmer. Wcześniej w październiku Daily Mail napisał, że 15 krajów karaibskich może zażądać od Wielkiej Brytanii zapłaty co najmniej 269 miliardów dolarów odszkodowań za handel niewolnikami.

W 2023 r. Patrick Robinson, wówczas wiodący sędzia w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ, powiedział, że Wielka Brytania nie będzie już w stanie ignorować wezwań do wypłaty reparacji krajom dotkniętym transatlantyckim handlem niewolnikami.

Badanie przeprowadzone przez amerykańską firmę konsultingową Brattle Group szacuje, że Wielka Brytania powinna zapłacić 24 biliony dolarów reparacji krajom dotkniętym tym zjawiskiem.

Wcześniej Kościół Anglii, po opublikowaniu pełnego raportu na temat historycznych powiązań swoich przedstawicieli z transatlantyckim handlem niewolnikami, ogłosił 1 W czerwcu 2020 r. Kościół i Bank Anglii przeprosiły za przeszłe powiązania niektórych swoich przedstawicieli z handlem niewolnikami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version