Media obiegła informacja o aresztowaniu Filipa W., byłego Dyrektora Wykonawczego spółek Orlen S.A. i Orlen Trading Switzerland (OTS). Sprawa budzi zainteresowanie ze względu na jej skalę i wysokie kwoty, które są przedmiotem zarzutów. Prokuratura Regionalna w Warszawie podała nowe szczegóły dotyczące zarzutów oraz postanowienia Sądu o areszcie.
Tymczasowy areszt dla Filipa W. – Decyzja sądu
Jak informuje Prokuratura Regionalna, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał postanowienie o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego wobec Filipa W., którego podejrzewa się o wyrządzenie szkód finansowych spółkom Orlen S.A. i OTS Gmbh na kwotę około 378 milionów dolarów. Zatrzymanie Filipa W. miało miejsce 26 października 2024 r., a już następnego dnia, 27 października, usłyszał on zarzuty.
Zarzuty prokuratury i rola Filipa W.
Prokuratura postawiła Filipowi W. zarzuty „działania wspólnie i w porozumieniu” z dwoma innymi podejrzanymi, Samerem A. oraz Marcinem O., którzy według ustaleń organów ścigania są nadal poszukiwani. Zgodnie z zarzutami, Filip W., będąc w kluczowej roli decyzyjnej, miał w okresie od 21 sierpnia do 21 grudnia 2023 roku zawrzeć trzy niekorzystne kontrakty na zakup ropy naftowej, co według Prokuratury przyniosło ogromne straty.
Prokuratura powołuje się na przepisy kodeksu karnego, wskazując, że Filip W. może odpowiadać na podstawie art. 296 § 1 i 3 k.k. w związku z art. 306b § 2 k.k., co dotyczy zarzutów wyrządzenia poważnych szkód majątkowych i nadużycia uprawnień w zarządzaniu spółką.
Wymiar finansowy zarzutów – Straty dla Orlen i OTS
Szacowana strata wynosząca 378 milionów dolarów, co odpowiada około 1,5 miliarda złotych, wywołała zainteresowanie opinii publicznej i organów nadzorczych. W świetle zarzutów, zawarte przez podejrzanych kontrakty miały wywołać nieodwracalne szkody, co podkreśla powagę sprawy.
Orlen Trading Switzerland, będąca spółką-córką Orlenu, została powołana do życia w sierpniu 2022 roku z siedzibą w szwajcarskim kantonie Zug, w celu handlu produktami ropopochodnymi na rynkach międzynarodowych. Skala działalności tej jednostki oraz jej znaczenie dla Orlen S.A. dodatkowo zwracają uwagę na wysokie ryzyko związane z transakcjami, których dotyczy śledztwo.
Filip W. i jego stanowisko w sprawie – Oświadczenia i wyjaśnienia
Filip W. nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów, a w trakcie postępowania złożył wyjaśnienia, których szczegóły pozostają jednak utajnione. Jego podejście do sprawy i decyzja o wyjaśnieniu zarzutów w toku dalszego postępowania wskazują, że obrona przygotowuje się do zakwestionowania przedstawionych zarzutów.
Poszukiwania i dalsze kroki – Samer A. i Marcin O.
Prokuratura potwierdziła, że podejrzani Samer A. i Marcin O. są nadal poszukiwani. Prokuratura Regionalna złożyła wniosek o ich tymczasowe aresztowanie, co mogłoby umożliwić wystawienie międzynarodowych listów gończych, a to zapewniłoby lepsze narzędzia do ich ujęcia na arenie międzynarodowej.
Podsumowanie i znaczenie sprawy
Sprawa Filipa W. oraz związanych z nią zarzutów o wyrządzenie ogromnych szkód finansowych rodzi istotne pytania dotyczące nadzoru, procedur bezpieczeństwa oraz kontroli w spółkach o strategicznym znaczeniu gospodarczym.
Jeden komentarz
Podzieli się tymi 378 tys.$ i będzie wolny, bo u nas tak to funkcjonuje.