Policja w Oświęcimiu poinformowała o zatrzymaniu 29-letniego obywatela Ukrainy, który w stanie nietrzeźwości, prowadząc skradzione auto, spowodował kolizję na jednym z parkingów w mieście. Jak podały służby, mężczyzna miał aż 3,9 promila alkoholu w organizmie, a do incydentu doszło w niedzielę, 3 listopada, tuż przed godziną 15:00.

POLECAMY: Młody pijany Ukrainiec doprowadził do kolizji trzech pojazdów

Zatrzymanie podejrzanego: Jak doszło do zdarzenia?

Policjanci otrzymali zgłoszenie od jednego z mieszkańców Oświęcimia, który zauważył nietrzeźwego kierowcę na parkingu przy ulicy Staffa. Mężczyzna, prowadząc pojazd marki Peugeot, uderzył w zaparkowane auto marki Suzuki. Funkcjonariusze ustalili na miejscu zdarzenia, że kierujący to obywatel Ukrainy, który chwilę wcześniej skradł samochód na terenie miejscowości Bobrek.

Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że zatrzymany miał w organizmie aż 3,9 promila alkoholu – poziom, który znacznie przekracza dopuszczalne normy i wskazuje na znaczne upojenie alkoholowe. Co więcej, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, co dodatkowo obciąża go pod kątem prawnym.

Sankcje prawne za kradzież i jazdę w stanie nietrzeźwości

Zatrzymany obywatel Ukrainy może spodziewać się poważnych konsekwencji prawnych. Jak wskazują przepisy prawa karnego, za kradzież samochodu grozi mu kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Z kolei jazda w stanie nietrzeźwości może skutkować karą do trzech lat więzienia oraz grzywną. W Polsce przepisy w zakresie jazdy po spożyciu alkoholu są surowe, a ich celem jest minimalizacja zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego.

Problem przestępczości wśród cudzoziemców w Polsce

Zdarzenie to wpisuje się w szerszy kontekst przestępczości popełnianej przez cudzoziemców przebywających w Polsce. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2023 roku cudzoziemcy dokonali w Polsce 17 278 przestępstw. Stanowi to wzrost o 2,4 tysiąca przypadków w stosunku do roku 2022. Dla porównania, dekadę temu liczba przestępstw popełnionych przez obcokrajowców była pięciokrotnie mniejsza.

Najwięcej przestępstw dokonywanych jest przez obywateli Ukrainy, którzy stanowią ponad połowę cudzoziemców objętych zarzutami. Kolejne miejsca zajmują obywatele Gruzji (ponad 2,7 tys. przypadków) oraz Białorusi (ponad tysiąc przypadków).

Jazda pod wpływem alkoholu wśród obcokrajowców: Dlaczego to tak powszechne?

Według ekspertów jednym z największych problemów wśród przestępstw popełnianych przez cudzoziemców jest właśnie jazda pod wpływem alkoholu. Wielu przyjezdnych nie przestrzega również nałożonych na nich zakazów sądowych. Jak wskazują specjaliści, przyczyną może być poczucie bezkarności, jakie niektórzy imigranci odczuwają w Polsce, wynikające z nieznajomości lokalnego systemu prawnego lub przekonania o jego mniejszej surowości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version