Polskie służby celno-skarbowe i straż graniczna przeprowadziły ostatnio udane akcje, które ujawniły nielegalny przewóz dużych ilości suszu tytoniowego. W dwóch skontrolowanych ciężarówkach odkryto łącznie 32 tony tytoniu o szacunkowej wartości 19,5 miliona złotych, który miał zostać przemycony jako nawóz granulowany.

Pierwsza kontrola – Grójeckie: 15,8 ton suszu i fałszywe dokumenty przewozowe

Akcję w powiecie grójeckim koordynowali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. 19 października zatrzymano ciężarówkę prowadzoną przez 49-letniego Polaka, który przewoził w naczepie 15,8 ton suszu tytoniowego na 33 paletach. Jak podał rzecznik BiOSG, porucznik Piotr Zakielarz, wartość tego towaru wyceniono na ponad 9,6 miliona złotych. Według dokumentów przewozowych, kierowca miał transportować nawóz granulowany, lecz kontrola wykazała obecność kartonów z nielegalnym suszem tytoniowym.

Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej, aspirant Justyna Pasieczyńska, dodała, że kierowca został przesłuchany w charakterze podejrzanego, lecz nie przyznał się do zarzutów związanych z przestępstwem skarbowym.

Druga kontrola – Świętokrzyskie: 16 ton suszu tytoniowego na trasie z Węgier do Litwy

W województwie świętokrzyskim funkcjonariusze Mazowieckiej KAS i Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejną ciężarówkę, prowadzoną przez 43-letniego Polaka. W naczepie znajdowało się 108 kartonów suszu tytoniowego o wadze ponad 16 ton, a wartość przewożonego towaru wyceniono na blisko 9,9 miliona złotych. Kierowca oświadczył, że nie wie, co transportuje, i że ładunek miał być przewieziony z Węgier na Litwę. Tak jak w pierwszym przypadku, nie przyznał się do winy.

Rozmiar straty skarbowej i znaczenie działań kontrolnych

Obie operacje są znaczącymi sukcesami dla służb celno-skarbowych oraz straży granicznej. Gdyby nielegalny tytoń trafił na rynek, państwo mogłoby stracić znaczne dochody z tytułu nieodprowadzonych podatków. Tego typu kontrole mają na celu ochronę legalnych przedsiębiorstw przed konkurencją ze strony nielegalnych dostawców oraz przeciwdziałanie szarej strefie.

Podsumowanie

Przejęcie 32 ton suszu tytoniowego o wartości 19,5 miliona złotych w dwóch osobnych akcjach to nie tylko sukces polskich służb, ale także znaczący krok w walce z nielegalnym handlem tytoniem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version