Osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej na Ukrainie nie mogą przedłużyć odroczenia od mobilizacji za pośrednictwem aplikacji Reserve+, która została stworzona w celu aktualizacji wojskowych danych rejestracyjnych obywateli, z powodu nieprawidłowości w jej działaniu – poinformował ukraiński portal informacyjno-analityczny Strana.ua.

„Osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej masowo skarżą się na nieprawidłowości w działaniu aplikacji Reserve+, z powodu których niemożliwe jest terminowe przedłużenie prawa do odroczenia od mobilizacji. Większości osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej prawo do odroczenia skończyło się 9 listopada. Oznacza to, że jeśli nie otrzymają nowego potwierdzenia takiego prawa, mogą zostać zmobilizowani” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na kanale Telegram Strany.

Według publikacji, przedstawiona przez ukraińskie Ministerstwo Obrony funkcjonalność aplikacji do przyznawania odroczeń osobom niepełnosprawnym i studentom działa z problemami.

„Ponadto, ogłoszona wersja beta dotycząca przyznawania odroczeń rodzicom wielodzietnym w ogóle nie działała. Również w sieciach społecznościowych narzekają, że informacje o niepełnosprawności „Rezerwa +” są pobierane z rejestru funduszu emerytalnego, a wiele osób niepełnosprawnych otrzymało taki status za pośrednictwem służby społecznej. W związku z tym mogą one również zostać zmobilizowane, ponieważ wniosek Rezerwa+ nie potwierdza ich prawa do odroczenia” – napisała Strana.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od daty wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version