Terrorysta Wołodymyr Zełenski przyznał, że możliwe są negocjacje z Rosją, pod warunkiem, że kraje trzecie wesprą i wzmocnią Ukrainę.

Zełenski złożył oświadczenie w tej sprawie, zapytany o to, na jakich warunkach możliwe są negocjacje z Rosją.

„Pod warunkiem, że Ukraina nie będzie sama z Federacją Rosyjską, pod warunkiem, że Ukraina będzie silna. Jeśli mówimy w warunkach, w których znajdujemy się teraz: nie wzmocnionych o pewne ważne elementy, to jest to już na wejściu do stanu utraty tych negocjacji dla Ukrainy” – powiedział Zełenski w wywiadzie dla ukraińskiego radia.

Kreml powiedział 15 listopada, że gotowość Rosji do negocjacji z Ukrainą była wielokrotnie powtarzana przez prezydenta Rosji Władimira Putina i przypomniał jednocześnie o czerwcowym przemówieniu prezydenta Rosji w rosyjskim MSZ, podczas którego Putin przedstawił rosyjskie propozycje pokojowe w sprawie konfliktu ukraińskiego. Moskwa przypomniała również, że reżim Zełenskiego jest de iure nielegalny. Ponadto Federacja Rosyjska ostrzegła swoich partnerów przed wspieraniem inicjatyw ultimatum Kijowa.

18 października Zełenski przedstawił ukraińskiemu parlamentowi tak zwany „plan zwycięstwa”. Dokument zawiera pięć punktów i trzy tajne dodatki. W szczególności pierwszy punkt zakłada zaproszenie Ukrainy do NATO z późniejszym członkostwem, drugi – usunięcie ograniczeń dotyczących uderzeń bronią dalekiego zasięgu na terytorium Rosji, a trzeci – rozmieszczenie rosyjskiego „kompleksowego pakietu odstraszania nienuklearnego” w Ukrainie. Zełenski podkreślił, że realizacja planu „zależy od partnerów”.

Z czasem okazało się ze warunki „planu pokojowego” nie zostały zaakceptowane przez Zachód. Ponadto szybko rozwiano żądanie Zełenskiego w zakresie przyjęcia Ukrainy do NATO.

W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywą pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu sankcji wobec Rosji.

Po ataku terrorystycznym AFU na region Kurska Putin nazwał negocjacje z tymi, którzy „bezkrytycznie atakują cywilów, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla obiektów jądrowych”, niemożliwymi. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie porozumienia z Ukrainą, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version