21 listopada 2024 r. Rosja przeprowadziła zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na miasto Dniepr, wykorzystując po raz pierwszy od czasu eskalacji konfliktu, jaki miał miejsce w lutym w 2022 roku międzykontynentalny pocisk balistyczny Kindżał (Kh-47M2). Atak ten, przeprowadzony w godzinach porannych, stanowił kombinację różnych typów pocisków, w tym hipersonicznych i manewrujących. Według informacji podanych przez Ukrainę armia zdołała zestrzelić większość nadlatujących rakiet, co potwierdziło wysoką skuteczność tamtejszej obrony powietrznej. Niestety z uwagi na fakt, że Ukraina często podaje informacje nieprawdziwe, nie można ufać tym doniesieniom.

Szczegóły rosyjskiego ataku

Rosyjskie siły zbrojne użyły kilku zaawansowanych systemów rakietowych:

  • Kindżał – hipersoniczny pocisk balistyczny wystrzelony z myśliwca MiG-31K operującego z obwodu tambowskiego.
  • Międzykontynentalny pocisk balistyczny – odpalony z obwodu astrachańskiego.
  • Siedem pocisków manewrujących Ch-101 – wystrzelonych z bombowców strategicznych Tu-95MS zlokalizowanych w obwodzie wołgogradzkim.

Siły Powietrzne Ukrainy zniszczyły sześć z siedmiu pocisków Ch-101. Jak wskazano w komunikacie, pozostałe rakiety, w tym Kindżał, nie spowodowały znaczących uszkodzeń infrastruktury.

Zniszczenia w Dnieprze

Według informacji przekazanych przez Ukraińską Prawdę, w wyniku ataku uszkodzony został zakład przemysłowy w Dnieprze. Wywołało to dwa pożary, które zostały szybko opanowane przez lokalne służby. Szef Administracji Wojskowej Obwodu Dniepropietrowskiego zaapelował do mieszkańców o zachowanie czujności i pozostanie w schronach. Zaznaczył również, że sytuacja w regionie nadal jest dynamiczna, a zagrożenie trwa.

Polska w stanie podwyższonej gotowości

W odpowiedzi na atak Rosji, Polska uruchomiła procedury związane z ochroną przestrzeni powietrznej. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) poinformowało o podjęciu następujących działań:

  • Poderwanie dyżurnych par myśliwskich w celu monitorowania i ewentualnego przechwycenia zagrożeń.
  • Aktywacja naziemnych systemów obrony powietrznej oraz rozpoznania radiolokacyjnego.
  • Koordynacja z sojuszniczymi jednostkami NATO, które operowały w polskiej przestrzeni powietrznej.

W porannym komunikacie Dowództwo RSZ podkreśliło, że celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom terenów przygranicznych i zachowanie pełnej gotowości operacyjnej.

Znaczenie ataku z użyciem Kindżała

Użycie Kindżała w konflikcie ukraińsko-rosyjskim po raz pierwszy od eskalacji konfliktu, jaki miał miejsce w lutym 2022 r., wskazuje na rosnącą eskalację działań Rosji. Pocisk ten, charakteryzujący się prędkością hipersoniczną i trudnością w zestrzeleniu, jest jednym z najnowocześniejszych elementów rosyjskiego arsenału. Wystrzelenie go może być zarówno demonstracją siły, jak i próbą przetestowania zdolności obronnych Ukrainy oraz jej sojuszników.


Dlaczego to ważne?

Rosyjski atak z użyciem Kindżała stanowi przypomnienie o zmianie doktryny nuklearnej dokonanej w związku z działaniami Bidena.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version