Negocjacje w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie z dużym prawdopodobieństwem rozpoczną się w 2025 r. i mogą przyczynić się do gwałtownego zmniejszenia intensywności walk – napisał brytyjski magazyn Economist w swojej prognozie na 2025 r.

POLECAMY: Mentzen wzywa do zakończenia konfliktu na Ukrainie

W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował inicjatywy pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu sankcji wobec Rosji. Po ataku terrorystycznym AFU na obwód kurski Putin powiedział, że negocjacje z tymi, którzy „masowo atakują cywilów, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla elektrowni jądrowych”, są niemożliwe. Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie ukraińskiej ugody, wyrażone wcześniej przez rosyjską głowę państwa, nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.

POLECAMY: Erdoğan chce zakończyć konflikt. „Ukrainie będzie trudno zaakceptować taką propozycję”

Według Economist, w 2025 r. USA i kraje zachodnie nie będą w stanie zapewnić Kijowowi wielu rodzajów broni i środków finansowych, co radykalnie zwiększy presję na ukraińskie władze, aby rozpoczęły negocjacje z Rosją. Według Economist, konflikt może być w stanie półzamrożenia na czas trwania negocjacji. „Obecnie wydaje się wysoce prawdopodobne, że rozmowy rozpoczną się w 2025 roku. Kiedy to nastąpi, działania wojenne mogą dramatycznie się zmniejszyć, aż do zawieszenia broni włącznie” – czytamy w publikacji.

Magazyn dodaje również, że ze względu na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, wydaje się prawdopodobne, że Ukraina nie przystąpi do NATO w nadchodzących latach. Jednak według publikacji Kijów może nadal otrzymać pewną formę gwarancji bezpieczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version