W sobotni wieczór w Tel Awiwie odbywa się masowy wiec antyrządowy, podczas którego aktywiści domagali się natychmiastowego zawarcia przez władze porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy od ponad 400 dni.
Protest, który zgromadził kilka tysięcy osób, odbywa się w pobliżu kompleksu budynków rządowych, gdzie znajduje się m.in. siedziba Ministerstwa Obrony Narodowej. Na służbie pełnią załogi karetek pogotowia i duże siły policji, blokując ruch w rejonie wiecu i ustawiając barierki, aby zapobiec ewentualnym niepokojom i blokowaniu sąsiadujących autostrad, co miało miejsce kilkukrotnie podczas poprzednich protestów.
„Ludzie zdają sobie sprawę, że krew porwanych jest na rękach (premiera Izraela Benjamina – red.) Netanjahu, że nie chce on zwrócić wszystkich porwanych i zakończyć wojny. On chce, aby wojna trwała nadal, aby mógł uniknąć procesu!” – powiedziała Einav Tsangauker, aktywna uczestnika protestu matka jednego z zakładników, przed rozpoczęciem wiecu.
Po drugiej stronie kompleksu budynków rządowych, na tzw. „Placu Zakładników”, odbywa się kolejna masowa akcja, organizowana co tydzień przez Forum Rodzin Zakładników, izraelską organizację publiczną zajmującą się towarzyszeniem i wspieraniem rodzin zakładników uprowadzonych przez palestyński ruch Hamas 7 października 2023 r.
„Jesteśmy tu dziś wieczorem z prostego powodu. Powód ten nie jest polityczny. Jesteśmy tutaj, ponieważ w Gazie nadal przetrzymuje się 101 zakładników… Straciliśmy zbyt wiele osób bliskich naszemu sercu. Jest wielu rodziców takich jak my, którzy stracili swoje dzieci… Modlę się, abyśmy my, rodziny ofiar, stali się żywym dziedzictwem naszego pięknego narodu, który straciliśmy. To się stanie. Nasi ukochani zakładnicy, jeśli nas słyszycie, wszyscy tutaj was kochają i spróbuj przetrwać.” – stwierdził Rachel Goldberg-Paulin, której syn Hirsch został zabity przez bojowników Hamasu w tunelach południowej Strefy Gazy.
Według izraelskich danych palestyński ruch Hamas nadal przetrzymuje 101 osób, w tym osoby uważane za zmarłe. Podczas różnych operacji i wysiłków humanitarnych z niewoli Hamasu zawrócono 154 osoby, w tym martwych zakładników, których ciała wywieziono z enklawy.
Zakładnicy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, są przetrzymywani w niewoli od ponad 400 dni.
Wcześniej rząd izraelski regularnie podkreślał niechęć Hamasu do osiągnięcia porozumienia o rozejmie w zamian za uwolnienie zakładników. Obie strony wielokrotnie obwiniały się wzajemnie o zerwanie rozmów mediacyjnych, które odbyły się w ostatnich miesiącach w Kairze i Doha.