Przygotowana likwidacja to sposób na sprawne pozyskanie gotówki potrzebnej do spłaty wierzycieli. Jest to więc stosunkowo szybka metoda na oddłużenie, za cenę sprzedaży całości lub odpowiedniej części przedsiębiorstwa dłużnika.
Upływ czasu zdecydowanie negatywnie wpływa na podejmowane działania na rzecz oddłużenia. W końcu im dłużej trwa problem z nadmiernym zadłużeniem, tym wyższa jest jego wysokość, co wynika chociażby z naliczania odsetek. Niestety nie zawsze udaje się rozwiązać trudności z zadłużeniem stosunkowo szybko. Poszukując natomiast metod sprawnego oddłużenia przedsiębiorców zawsze należy mieć na uwadze przygotowaną likwidację (pre-pack). Na czym ona polega?
Istota przygotowanej likwidacji
Istotę przygotowanej likwidacji określa art. 56a ust. 1 Prawa upadłościowego. Zgodnie z tym przepisem w postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik postępowania może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego zorganizowanej części lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa na rzecz nabywcy. Dłużnik chcący skorzystać z przygotowanej likwidacji nie musi więc sprzedawać całości swojego przedsiębiorstwa. Może on zachować np. taką jego część, aby móc nadal prowadzić działalność gospodarczą.
Innymi słowy w przygotowanej likwidacji chodzi o to, aby sprzedać całość lub odpowiednio wyodrębnioną część przedsiębiorstwa dłużnika, a dzięki gotówce pozyskanej z tej transakcji spłacić wierzycieli. Całość wskazanej procedury toczy się w ramach postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jeżeli uda się znaleźć nabywcę oraz spełnić pozostałe warunki pre-pack’u, to sąd ogłaszając upadłość jednocześnie zatwierdzi warunki sprzedaży majątku objętego przygotowaną likwidacją.
W praktyce oznacza to, że przygotowana likwidacja może zostać przeprowadzona jedynie w stosunku do takiego dłużnika, który posiada zdolność upadłościową (np. jest przedsiębiorcą) oraz stał się niewypłacalny, czyli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Kluczowe zaś dla powodzenia przygotowanej likwidacji pozostaje znalezienie nabywcy gotowego zapłacić odpowiednią cenę.
Jak znaleźć nabywcę?
Zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego sąd zatwierdza warunki sprzedaży, jeżeli cena jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o koszty postępowania oraz inne zobowiązania masy upadłości, które należałoby ponieść przy likwidacji w takim trybie. W przypadku więc uzyskania ceny spełniającej te wymagania sąd ma obowiązek zatwierdzić warunki sprzedaży majątku objętego pre-pack’iem. Natomiast, gdy oferowana cena jest zbliżona do tego, co można by uzyskać prowadząc postępowanie upadłościowe na zasadach ogólnych, to sąd może, ale nie musi wyrazić zgodę na pre-pack.
Tym samym poszukując nabywcy przedsiębiorstwa lub jego części należy zadbać o to, aby wynegocjować z nim cenę spełniającą powyższe kryteria. Samo poszukiwanie takiego nabywcy najczęściej pozostaje zadaniem dłużnika, choć nie ma przeszkód formalnych, aby zajął się tym również inny podmiot.
Obowiązek wpłacenia wadium
Istotnym wymogiem z punktu widzenia dopuszczalności przeprowadzenia przygotowanej likwidacji jest wpłata wadium wynoszącego 1/10 oferowanej ceny. Dowód wpłaty wadium przez potencjalnego nabywcę, wnioskodawca musi dołączyć do wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży (art. 56a ust. 2a Prawa upadłościowego). Zgodnie z przepisami, wadium może zostać wpłacone w jednej lub w kilku następujących formach:
- pieniądzu,
- poręczeniach bankowych lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym, że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym,
- gwarancjach bankowych,
- gwarancjach ubezpieczeniowych.
Warto pamiętać, że wadium wniesione przez nabywcę wskazanego we wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży, który nie został uwzględniony, zwraca się w terminie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości i zatwierdzeniu warunków sprzedaży, chyba, że nabywca wcześniej złożył wniosek o zwrot wadium (art. 56d ust. 3 Prawa upadłościowego).
Przypominamy, że nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.
Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.
Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.
Forma współpracy:
- Indywidualne zlecenia jednorazowe
- Doraźna obsługa prawna
- Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
- porady prawne
- sporządzanie pism procesowych
- pozwy
- odpowiedzi na pozwy
- sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
- apelacje
- wnioski
- doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
- rejestrowanie spółek w KRS
- pozwy
- doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i właściwej oraz umówienie notariusza)
- zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
- umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
- redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
- przygotowanie umów oraz ich wzorów
- negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
- porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
- przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo
Potrzebujesz pomocy prawnej a może stałej obsługi dla twojej firmy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
579-636-527
Podstawa prawna: