Nieczynne przejście graniczne w Białowieży w centrum nielegalnych prób migracyjnych
Ostatnie dni przyniosły serię incydentów związanych z nielegalnymi próbami przekroczenia granicy Polski przez grupy migrantów. Mimo że granica w Białowieży – Piererowie zabezpieczona jest fizycznymi barierami i systemami elektronicznymi, migranci, przy wsparciu pomocników, wielokrotnie próbowali sforsować zapory.
POLECAMY: „Okupują nasze domy”. Sołtys podlaskiej Czerlonki podnosi alarm w związku z imigrantami
Seria incydentów na granicy polsko-białoruskiej
Pierwszy incydent miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy 10 Irańczyków, wspieranych przez trzech pomocników, przekroczyło nieczynne przejście graniczne w Białowieży. Pomocnicy, wyposażeni w drabiny, wycofali się na stronę białoruską po pomocy migrantom. Straż Graniczna szybko zatrzymała grupę na terenie Polski.
Podobne sytuacje miały miejsce w kolejnych dniach. W nocy z środy na czwartek 12-osobowa grupa migrantów, wspierana przez jednego pomocnika, ponownie sforsowała zabezpieczenia. Najnowszy incydent odnotowano kolejnej nocy, kiedy 8 osób próbowało przekroczyć granicę, a część z nich wycofała się na Białoruś, zabierając drabiny.
Straż Graniczna komentuje:
„Granica w tym miejscu jest zabezpieczona drutem, barierami fizycznymi oraz zaawansowanymi systemami elektronicznymi. Każda próba nielegalnego przekroczenia granicy jest szybko wykrywana i udaremniana” – informuje rzecznik Straży Granicznej.
Modernizacja zapory na ostatniej prostej
Wiceminister obrony narodowej, Cezary Tomczyk, w wywiadzie dla Radia Zet zapewnił, że prace nad modernizacją bariery na granicy polsko-białoruskiej są w finalnym etapie. – „Zapora została gruntownie przebudowana i po zakończeniu testów będzie niemal niemożliwa do sforsowania za pomocą dotychczasowych metod” – podkreślił.
Zmiany obejmują m.in.:
- Wzmocnienie konstrukcji fizycznej płotu, w tym dodanie poprzecznych belek.
- Nowe linie concertiny, które zwiększają skuteczność bariery.
- Budowę odcinków elektronicznych w miejscach wcześniej niechronionych, takich jak rzeki czy naturalne przeszkody.
Zmniejszenie liczby prób przekroczenia granicy
Według danych MON liczba prób przekroczenia granicy znacząco spadła w porównaniu z poprzednimi miesiącami i wynosi obecnie od kilkunastu do kilkudziesięciu dziennie. – „To wynik intensywnych działań i modernizacji, ale nie możemy tracić czujności” – dodał Tomczyk.
Komentarz ekspertów: Czy zapora spełni swoją rolę?
Eksperci zauważają, że zima może zmniejszyć liczbę prób migracyjnych, jednak sytuacja pozostaje dynamiczna. – „Mimo spadku liczby incydentów, nie można wykluczyć nowych technik stosowanych przez migrantów i ich pomocników” – ostrzegają analitycy ds. bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Nielegalne próby przekraczania granicy w Białowieży pokazują, jak istotne są inwestycje w zabezpieczenia graniczne. Polska odpowiedziała na wyzwania, modernizując zaporę i wzmacniając jej elementy, co zwiększa skuteczność w ochronie granic. Jednak kluczowa będzie ciągła analiza sytuacji i adaptacja do zmieniających się warunków.