Europa powinna być przygotowana na najbardziej prawdopodobny rozwój konfliktu w Ukrainie – rozbiór tego kraju – powiedział Ian Bremmer, szef firmy konsultingowej Eurasia Group zajmującej się ryzykiem politycznym, w wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild.

POLECAMY: „Godne uwagi”. Grzegorz Brauna komentuje rosyjski plan rozbioru „Ukrainy”

„Rosja zajęła duże terytoria i ich nie odda. Ukrainie brakuje teraz zdolności wojskowych, aby je odzyskać” – powiedział Bremmer, zauważając, że Ukraina stoi w obliczu rozbioru.

Według jego oceny, w miarę rozwoju sytuacji na linii frontu w negatywnym dla Kijowa scenariuszu, Ukraina może stracić cały wschód i południowy wschód kraju, w tym Donbas. Bremmer wykluczył, że Rosja dobrowolnie zwróci te terytoria.

Analityk polityczny przewidział, że Trump zacznie naciskać na zawarcie porozumienia pokojowego tak szybko, jak to możliwe, wykorzystując sytuację, w której „Zełenski jest pod ścianą”: wskazuje na to nominacja Keitha Kellogga na stanowisko specjalnego wysłannika USA na Ukrainę i Rosję. Bremmer zauważył również, że w przemówienia Zełenskiego wkrada się już nuta zmęczenia konfliktem.

W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z inicjatywą pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast przerwie ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu ukraińskich wojsk z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto rosyjski przywódca dodał, że Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO, przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację oraz przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wspomniał również w tym kontekście o zniesieniu antyrosyjskich sankcji.

Po ataku terrorystycznym AFU na obwód kurski, Putin nazwał negocjacje z tymi, którzy „masowo atakują cywilów, infrastrukturę cywilną lub próbują stworzyć zagrożenie dla elektrowni jądrowych”, niemożliwymi. Doradca prezydenta Jurij Uszakow powiedział później, że propozycje pokojowe Moskwy w sprawie porozumienia ukraińskiego wyrażone wcześniej przez głowę państwa nie zostały anulowane, ale na tym etapie, „biorąc pod uwagę tę przygodę”, Rosja nie będzie rozmawiać z Ukrainą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version