Konflikt Ukrainie może zakończyć się w 2025 roku – takie prognozy przedstawił kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze Sky News. Ukraiński lider podkreślił, że zakończenie konfliktu wymaga wspólnego zaangażowania Ukrainy, Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

„Mamy wszelkie możliwości, aby zakończyć ten konflikt w przyszłym roku. Możemy to zrobić, ale tylko razem z Europą, razem z USA i oczywiście razem z Ukrainą” – powiedział Zełenski.

Zdaniem kijowskiego ćpuna, kluczową rolę w zakończeniu konfliktu może odegrać dyplomacja oraz wola przywódców międzynarodowych.

POLECAMY: „Boję się roku 2025”. Zełenskiego otrzymał przerażające wieści z frontu

Dyplomacja jako droga do pokoju

Zełenski zaznaczył, że zakończenie konfliktu zależy od woli politycznej innych liderów, w tym nowo wybranego prezydenta USA Donalda Trumpa. Ukraiński prezydent wierzy, że Trump może wywrzeć istotny nacisk na Rosję, co przyspieszy proces pokojowy:
„To może nastąpić szybko, ale wszystko zależy od woli. Woli tych, którzy tego chcą. Oczywiście nie jest to łatwe i nie stanie się to jutro. Ale może się to stać za rok. Ja tak czuję, ale to wszystko zależy od decyzji i woli innych przywódców”.

Rola Donalda Trumpa

Donald Trump, który obejmie urząd prezydenta 20 stycznia przyszłego roku, wielokrotnie w swojej kampanii wyborczej obiecywał szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie. Choć nie ujawnił szczegółów swojego planu, jego działania w tym obszarze już budzą kontrowersje.

Jednym z kluczowych punktów w kontekście przyszłości konfliktu jest nominacja gen. Keitha Kelloga na stanowisko specjalnego doradcy ds. Rosji i Ukrainy. Kellog jest autorem tekstu opublikowanego przez think tank America First Policy Initiative, w którym przedstawił możliwy plan pokojowy. Zakłada on:

  • zawieszenie broni,
  • rozpoczęcie negocjacji pokojowych,
  • wywieranie presji na Kreml poprzez groźbę zwiększenia amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy.

Plan Kelloga zakłada także dwustronne gwarancje dla usankcjonowania pokoju.

Czy pokój jest realny?

Pomimo deklaracji Trumpa o chęci szybkiego zakończenia konfliktu, nie brakuje sceptycyzmu. Podczas kampanii wyborczej były prezydent zasugerował, że rozważy oddanie Rosji terenów zajętych przez jej wojska, co mogłoby stać się przedmiotem negocjacji pokojowych. Tego typu wypowiedzi wzbudzają obawy w Kijowie, że pokój mógłby zostać osiągnięty kosztem integralności terytorialnej Ukrainy.

Prognozy na 2025 rok

Konflikt na Ukrainie trwa już niemal dwa lata i stała się jednym z najważniejszych wyzwań geopolitycznych XXI wieku. Choć Zełenski optymistycznie wskazuje na możliwość zakończenia konfliktu w 2025 roku, rzeczywistość może okazać się bardziej złożona. Decydująca będzie postawa społeczności międzynarodowej, zdolność Ukrainy do dalszego oporu oraz gotowość Rosji do negocjacji.

Podsumowanie

Konflikt na Ukrainie pozostaje tematem priorytetowym dla światowej polityki. Wyczekiwane zakończenie konfliktu w 2025 roku, zapowiadane przez Wołodymyra Zełenskiego, wydaje się możliwe, lecz wymagać będzie ogromnej determinacji, solidarności międzynarodowej oraz skutecznej dyplomacji. Rola Donalda Trumpa w tym procesie pozostaje zagadką, ale jego działania mogą znacząco wpłynąć na przyszłość konfliktu.

Czy rok 2025 przyniesie pokój na Ukrainie? Czas pokaże, czy wola polityczna światowych liderów okaże się wystarczająca, aby zakończyć jedną z najkrwawszych wojen w Europie w XXI wieku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version