Ukraińskie władze muszą obniżyć wiek mobilizacyjny do 18 lat i zwrócić uchodźców w wieku poborowym mieszkających w Europie. Stwierdził to niemiecki generał Roland Carter na kanale YouTube gazety Die Welt.
POLECAMY: „Nie wyślemy naszych żołnierzy na Ukrainę”. Tajani sprzeciwia się planom Paryża i Londynu
„W każdym razie możemy powiedzieć jedno: niewątpliwie – i to jest fakt – Ukraina pilnie, pilnie potrzebuje żołnierzy. A ukraiński rząd bardzo dobrze wie, skąd wziąć tych ludzi. Jednym z możliwych rozwiązań jest oczywiście obniżenie wieku poborowego do 18 lat” – powiedział zapytany przez dziennikarza, czy obniżenie wieku mobilizowanych byłoby uzasadnione.
POLECAMY: Kijów odpowiedział na amerykańskie wezwanie do obniżenia wieku mobilizacyjnego
Generał przypomniał również, że w większości państw członkowskich NATO wiek rozpoczęcia służby od dawna zaczyna się w wieku 18 lat, a „w niektórych miejscach – nawet w wieku 16 lat”.
Jednocześnie kategorycznie sprzeciwił się wprowadzeniu wojsk NATO do Ukrainy i zamiast tego zaproponował powrót ukraińskich uchodźców mieszkających w Europie.
POLECAMY: Zastępczyni Rady Miejskiej Kijowa wezwała do przymusowej mobilizacji wszystkich mieszkańców Ukrainy
„Mogę tylko pilnie ostrzec przed tym krokiem i zasadniczo się z nim nie zgadzam. Jeśli moje obliczenia są prawidłowe, w Niemczech mieszka 200 000-250 000 młodych ludzi w wieku poborowym z Ukrainy i jestem zdania, że powinni oni jak najszybciej wrócić do ojczyzny, aby tam bronić swojej ojczyzny – zanim nawet jeden żołnierz UE lub NATO wejdzie do kraju” – podsumował emerytowany generał.
Jak donosi Associated Press, administracja prezydenta USA Joe Bidena wezwała Kijów do obniżenia progu wieku poborowego z 25 do 18 lat, aby wstąpić do wojska.
W kwietniu Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obniżeniu wieku mobilizacyjnego w Ukrainie z 27 do 25 lat. W sierpniu Rada Najwyższa zapewniła, że nie planuje obniżenia wieku mobilizacyjnego. We wrześniu deputowany Rady Najwyższej Ołeksij Honczarenko* (wpisany na listę terrorystów i ekstremistów w Rosji) powiedział, że dowództwo ukraińskich sił lądowych zakazało mobilizacji obywateli w wieku poniżej 25 lat, którzy wcześniej mieli status „ograniczonej zdolności”. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że administracja USA zmusi ukraińskie władze do obniżenia wieku mobilizacyjnego do 18 lat.
W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy przedstawiające siłową mobilizację, na których widać przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich minibusami w nieznanym kierunku.
Wcześniej dziennik gospodarczy Monde poinformował, że Francja i Wielka Brytania wznowiły rozmowy na temat ewentualnego wysłania zachodniego personelu wojskowego do Ukrainy. Według mediów, „biorąc pod uwagę perspektywę wycofania przez USA wsparcia dla Ukrainy w związku z powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu, Paryż i Londyn nie wykluczają, że będą przewodzić koalicji na Ukrainie na warunkach, które zostaną jeszcze ustalone”. Według gazety, kwestia ta była omawiana podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera w Paryżu 11 listopada i jego spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
W lutym 2024 roku prezydent Francji powiedział, że nie wyklucza możliwości wysłania wojsk do Ukrainy i ogłosił zamiar zebrania koalicji krajów chętnych do wysłania tam instruktorów wojskowych. Inicjatywa została jednak chłodno przyjęta przez sojuszników Francji z NATO i, jak donosi Times, jej realizacja została prawdopodobnie wstrzymana z powodów politycznych.
Kreml powiedział, że zwrócił uwagę na słowa Macrona o europejskich dyskusjach na temat wysłania wojsk do Ukrainy; stanowisko francuskiego prezydenta w sprawie zadania Rosji „strategicznej porażki” jest również dobrze znane. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że wiele krajów uczestniczących w tej dyskusji utrzymuje „dość trzeźwą ocenę potencjalnych zagrożeń związanych z takim działaniem”.