Środowe posiedzenie Sejmu przyniosło kolejną burzliwą dyskusję. Poseł Koalicji Obywatelskiej Jakub Rutnicki zdecydowanie zdominował chwilę na mównicy, prezentując raport rzekomo dotyczący Karola Nawrockiego, popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. Według Rutnickiego dokument ten zawiera dowody na powiązania Nawrockiego ze środowiskami przestępczymi.

  • „Cała Polska czyta porażający raport dotyczący związków Karola Nawrockiego. (…) Czy wiecie o powiązaniach pana Nawrockiego ze światkiem przestępczym?” – pytał Rutnicki, wzbudzając żywiołowe reakcje wśród posłów PiS.

W trakcie przemówienia poseł próbował wręczyć dokument Jarosławowi Kaczyńskiemu, liderowi PiS, co spotkało się z szybką reakcją innych polityków tej partii. Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki, zrzucił raport na podłogę, co tylko zwiększyło napięcie na sali. Posłowie PiS zaczęli skandować hasła, w tym m.in. „Do lekarza”, co dodatkowo eskalowało sytuację.

POLECAMY: Wyciekły niewygodne dokumenty, z jakich wynika, że Nawrocki nie zlecała ekshumacji, bo żydowska organizacja była przeciw

Zarzuty wobec Karola Nawrockiego

Jakub Rutnicki w swoim wystąpieniu mówił o konkretnych dowodach na rzekome powiązania Nawrockiego. – „Rodzi się pytanie, panie Kaczyński, czy pierwsza decyzja, która nie daj Boże, byłaby podjęta przez prezydenta Nawrockiego, to ułaskawienie gangsterów”, kontynuował poseł KO.

POLECAMY: Kandydat PiS-u na prezydenta oskarżony o powiązania z bandytami i neonazistami oraz bycie alfonsem w klubie nocnym

Prawo i Sprawiedliwość kategorycznie zaprzeczyło, jakoby przedstawiony przez Rutnickiego raport miał pochodzić z ich źródeł. W kuluarach pojawiły się opinie, że wystąpienie Rutnickiego było jedynie politycznym teatrzykiem, mającym na celu zdyskredytowanie kandydata PiS.

Kontrowersje proceduralne

Do całego zamieszania doszło również na płaszczyźnie proceduralnej. Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy domagali się prawa do riposty, wskazując na brak wniosku formalnego ze strony Rutnickiego. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, odrzucił jednak te żądania, argumentując, że procedury nie zostały spełnione. „Nie było śladu wniosku formalnego”, podkreślił Hołownia.

Do debaty włączył się Piotr Gliński, były wicepremier, który oskarżył marszałka o przekraczanie granic zarządzania izbą. – „Dlaczego pan dopuścił tego człowieka do głosu?” – pytał Gliński, wyraźnie zdenerwowany.

Hołownia odpowiedział stanowczo, aby Gliński powrócił na swoje miejsce: – „Proszę się nie unosić, panie pośle, i zająć miejsce na sali. Przekracza pan granice prowadzenia debaty parlamentarnej w tej izbie”.

Polityczne skutki zamieszania

Burzliwe wydarzenia w Sejmie podkreśliły głębokie podziały polityczne między opozycją a rządzącą Zjednoczoną Prawicą. Wystąpienie Jakuba Rutnickiego może być postrzegane jako próba zmobilizowania opinii publicznej przeciwko kandydatowi wspieranemu przez PiS, jednak brak jednoznacznych dowodów na poparcie oskarżeń może osłabić jego wiarygodność.

Z drugiej strony reakcja przedstawicieli PiS, w tym Ryszarda Terleckiego i innych posłów, którzy próbowali stłumić wystąpienie Rutnickiego, może być odebrana jako brak gotowości do otwartej debaty na trudne tematy. Zamieszanie proceduralne dodatkowo komplikuje sytuację, budząc pytania o sposób zarządzania Sejmem przez Szymona Hołownię.

Podsumowanie

Awantura w Sejmie to kolejny przykład zaostrzających się konfliktów na polskiej scenie politycznej. Choć Jakub Rutnicki postawił ciężkie zarzuty wobec Karola Nawrockiego, bez potwierdzonych dowodów ich wpływ na opinię publiczną może być ograniczony. Niemniej jednak, wydarzenia te z pewnością będą miały swoje reperkusje zarówno w mediach, jak i w relacjach między opozycją a rządem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Trzeba z innej planety sprowadzić prezydenta i rząd, bo mamy dość pachołków globalistów. To skandal co oni wyprawiają

Napisz Komentarz

Exit mobile version