Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w Gdańsku Olgierda L., który pojawia się w medialnych doniesieniach na temat związków z przestępczością zorganizowaną oraz środowiskami neonazistowskimi. Jak informuje rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński, zatrzymanie to ważny element prowadzonego postępowania.
Proces zatrzymania Olgierda L.
Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, poinformował o przebiegu akcji:
„Dzisiaj funkcjonariusze ABW zatrzymali w Gdańsku 47-letniego Olgierda L. Po wykonaniu czynności procesowych mężczyzna zostanie przewieziony do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu” — napisał na platformie X (dawniej Twitter).
Zatrzymanie jest wynikiem wielomiesięcznego śledztwa mającego na celu rozpracowanie struktur przestępczych, z którymi Olgierd L. miał być związany.
Kim jest Olgierd L.?
Zatrzymany jest znany z wcześniejszych wyroków, w tym za sutenerstwo i brutalne pobicia. Jego nazwisko pojawiało się w licznych raportach dotyczących działalności grup neonazistowskich w Polsce. Był on także związany z gangiem motocyklowym „Bad Company”, którego członkowie to często recydywiści.
Raport PiS a postać Olgierda L.
Zatrzymanie Olgierda L. nabiera szczególnego znaczenia w świetle opublikowanego niedawno raportu, który miał trafić na biurko Jarosława Kaczyńskiego. Dokument dotyczył przeszłości jednego z kandydatów na prezydenta popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. W raporcie podkreślono m.in. potencjalne powiązania między Olgierdem L. a Grzegorzem H., członkiem nielegalnej organizacji Blood and Honour (Blut und Ehre — motto Hitlerjugend).
W dokumencie stwierdzono również, że Olgierd L. oraz jego znajomi z kręgów przestępczych byli częścią sieci kontaktów, która mogła obejmować setki osób, w tym sportowców i byłych bokserów.
Kontrowersje wokół Nawrockiego
Raport zawierał także informacje o tym, jak Olgierd L. oraz jego środowisko mogło wpływać na wizerunek polityków. Wskazano, że znajomości kandydata z podejrzanymi osobami były wątkiem analizowanym przez partię rządzącą. Media podają, że wbrew zaprzeczeniom polityka, jego kontakty nie ograniczały się jedynie do przypadkowych spotkań.
Szerszy kontekst zatrzymania
Eksperci podkreślają, że zatrzymanie Olgierda L. może mieć istotne znaczenie dla dalszego wyjaśniania działalności neonazistowskich grup w Polsce. Wpływ tych środowisk na lokalną politykę oraz ich związki z przestępczością zorganizowaną były wielokrotnie przedmiotem zainteresowania organów ścigania.
ABW prowadzi intensywne działania mające na celu rozbicie takich struktur. Zatrzymanie 47-latka jest kolejnym krokiem w kierunku przeciwdziałania radykalizacji i nielegalnej działalności przestępczej.
Podsumowanie
Olgierd L., postać znana z raportów dotyczących przestępczości zorganizowanej i powiązań z neonazistami, został zatrzymany przez ABW. Jego działalność od lat była przedmiotem zainteresowania służb, a także częścią politycznej debaty. To zatrzymanie może dostarczyć kluczowych informacji na temat funkcjonowania takich grup w Polsce oraz ich wpływu na życie publiczne. Służby zapowiadają kontynuację działań mających na celu zwalczanie tego typu przestępczości.
Dzisiaj funkcjonariusze #ABW zatrzymali w Gdańsku 47-letniego Olgierda L. Po wykonaniu czynności procesowych mężczyzna zostanie przewieziony do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji @PK_GOV_PL we Wrocławiu pic.twitter.com/Qhn0a1fzAu
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) December 5, 2024