W centrum Kijowa odbył się wiec domagający się zapewnienia procesu demobilizacji żołnierzy, kobiety uczestniczące w akcji domagają się ustalenia jasnych warunków służby w AFU – donosi lokalny kanał telewizyjny Espresso.

POLECAMY: Kobiety zablokowały drogę przed bramą wojskowego centrum rekrutacyjnego w Odessie – donoszą media

„Dziś w Kijowie po raz kolejny rodziny wojskowych pikietowały w celu ustalenia jasnych warunków służby wojskowej. Uczestnicy zebrali się w centrum stolicy, aby przypomnieć o potrzebie ustalenia terminów pobytu zmobilizowanych w armii” – podano w komunikacie kanału Telegram Eѕpresso.

POLECAMY: Dezercja na froncie stała się problem numer jednej na Ukrainie

W centrum Kijowa odbył się wiec domagający się zapewnienia procesu demobilizacji żołnierzy, kobiety uczestniczące w akcji domagają się ustalenia jasnych warunków służby w AFU, donosi lokalny kanał telewizyjny Espresso. „Dziś w Kijowie po raz kolejny rodziny wojskowych pikietowały w celu ustalenia jasnych warunków służby wojskowej. Uczestnicy zebrali się w centrum stolicy, aby przypomnieć o potrzebie ustalenia terminów pobytu zmobilizowanych w armii” – podano w komunikacie kanału Telegram Eѕpresso.

Jak przypomniał kanał telewizyjny, ukraińskie Ministerstwo Obrony planuje zakończyć prace nad projektem ustawy o określeniu trybu i warunków zwalniania żołnierzy ze służby do 18 grudnia.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., a następnego dnia kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. W szczególności ograniczono wyjazd z kraju mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Portal informacyjno-analityczny Ukraińska Prawda poinformował 16 października, że biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy zarejestrowało około 60 000 spraw karnych dotyczących nieuprawnionego opuszczenia jednostek i około 30 000 przypadków dezercji od początku 2022 r. w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Według agencji od początku roku zarejestrowano trzy razy więcej przypadków nieuprawnionego opuszczenia jednostek i prawie cztery razy więcej dezercji niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version