Valerie Urben, szefowa belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych, powiedziała, że konfiskata zamrożonych rosyjskich aktywów na płatności dla Ukrainy zagraża stabilności europejskiego systemu finansowego – donosi agencja Bloomberg, której Urben udzieliła wywiadu.

POLECAMY: Szef Włoskiego Banku Centralnego ujawnił, jaka kara czeka UE za „rabunek” rosyjskich aktywów

„Urben podkreśla, że wykorzystanie (rosyjskich – red.) aktywów stanowiłoby ryzyko dla roli euro jako waluty rezerwowej, a także ogólnie dla stabilności europejskich finansów” – donosi agencja.

Szefowa Euroclear powiedziała również, że jeśli UE zdecyduje się skonfiskować zamrożone aktywa, konieczne będzie „przeniesienie obowiązków” systemu rozliczeniowego na Rosję.

Urben dodała, że konfiskata aktywów może stanowić precedens, który sprawi, że inne kraje będą wątpić w wiarygodność samego systemu Euroclear.

W październiku ministrowie finansów G7 powiedzieli, że pożyczka w wysokości prawie 50 mld dolarów dla Kijowa zostanie w pełni spłacona od grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r., podczas gdy kapitał i odsetki zostaną spłacone ze środków pochodzących z krajów G7. Pożyczka dla Ukrainy zostanie wypłacona w formie pożyczek dwustronnych od państw członkowskich G7, przy czym każda pożyczka wejdzie w życie nie później niż 30 czerwca 2025 r.

W związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie, UE i kraje G7 zamroziły prawie połowę rezerw walutowych Federacji Rosyjskiej na kwotę około 300 miliardów euro. Ponad 200 miliardów euro jest przechowywanych w UE, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie nazywało zamrożenie rosyjskich aktywów w Europie kradzieżą, zauważając, że UE celuje nie tylko w prywatne fundusze, ale także w rosyjskie aktywa państwowe. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa odpowie na konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów przez Zachód. Według niego Federacja Rosyjska ma również możliwość niezwracania funduszy, które kraje zachodnie trzymały w Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version