W dniu 13 grudnia 2023 roku Polska oficjalnie dołączyła do Prokuratury Europejskiej (EPPO), organu Unii Europejskiej odpowiedzialnego za ściganie przestępstw przeciwko interesom finansowym UE. Rada Unii Europejskiej powołała prokurator Grażynę Stronikowską na stanowisko pierwszego przedstawiciela Polski w EPPO. Jest to przełomowy moment, który otwiera nowy rozdział w polskim systemie prawnym oraz współpracy międzynarodowej.

Prokuratura Europejska – kluczowy organ w walce z przestępstwami finansowymi

Prokuratura Europejska, z siedzibą w Luksemburgu, odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu korupcji, praniu brudnych pieniędzy oraz transgranicznym oszustwom podatkowym przekraczającym 10 milionów euro. Organ ten nie tylko prowadzi dochodzenia i wnosi oskarżenia, ale także współpracuje z krajowymi organami ścigania i Europolem, tworząc jednolity front w ochronie interesów finansowych Unii Europejskiej.

Polska decyzja o przystąpieniu do EPPO została podjęta już pierwszego dnia urzędowania ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. – Jeżeli Polsce przekazywane są jakiekolwiek środki unijne, istnieje gwarancja, że nie będą one nadużywane ani wykorzystywane do innych celów niż te, do których są przeznaczone – podkreślił minister na konferencji prasowej w Brukseli.

Grażyna Stronikowska – liderka polskiej reprezentacji w EPPO

Grażyna Stronikowska, powołana na sześcioletnią kadencję, ma bogate doświadczenie w walce z przestępczością finansową i zorganizowaną. Była członkiem Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w Brukseli, a także aktywnym członkiem Krajowej Rady Prokuratorów. Jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i autorką licznych publikacji poświęconych ochronie interesów finansowych UE.

– Daje to szansę powstania w naszym kraju grupy świetnie wykształconych prokuratorów, którzy są w stanie współpracować na poziomie transgranicznym – zaznaczył Adam Bodnar. Pierwsze dwa biura Prokuratury Europejskiej w Polsce powstaną w Warszawie i Katowicach. Początkowo będzie tam pracować ośmiu prokuratorów, a do roku 2027 ich liczba wzrośnie do 24.

Nowa era w polskim systemie prawnym

Decyzja o przystąpieniu Polski do EPPO ma istotne znaczenie dla efektywności ścigania przestępstw finansowych na poziomie europejskim. Organy Prokuratury Europejskiej będą nadzorować postępowania przygotowawcze, wnoszenie i popieranie oskarżeń oraz wykonywać funkcje prokuratorskie przed sądami państw członkowskich.

Polska obecność w EPPO wzmacnia także jej pozycję w Unii Europejskiej. Minister Bodnar podkreślił, że dzięki tej decyzji Polska będzie mogła skuteczniej chronić interesy unijne i krajowe przed przestępczością zorganizowaną, działającą na dużą skalę w wielu krajach członkowskich.

Szansa na rozwój i współpracę międzynarodową

Przystąpienie Polski do EPPO to nie tylko korzyść dla systemu prawnego, ale także dla młodych prawników i prokuratorów, którzy zyskają możliwość współpracy z międzynarodowymi ekspertami. Transgraniczne dochodzenia, które będą prowadzone przez EPPO, stanowią wyzwanie, ale także ogromną szansę na zdobycie doświadczenia w najbardziej skomplikowanych sprawach finansowych w UE.

Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej i powołanie Grażyny Stronikowskiej to ważny krok w kierunku większej transparentności oraz efektywności w walce z przestępczością finansową. To także sygnał, że Polska dąży do pełnego zaangażowania w realizację europejskich standardów prawnych i ochrony wspólnych interesów Unii Europejskiej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version