Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rosyjską uchwałę w sprawie zwalczania gloryfikacji nazizmu.
119 krajów głosowało za przyjęciem dokumentu, 53 przeciw, w tym Ukraina, USA, Niemcy, Francja, Kanada i Japonia. Dziesięć państw wstrzymało się od głosu.
Argentyna, Armenia, Brazylia, Egipt, Indie, Irak, Izrael, Kazachstan, Mali, Meksyk, Mongolia, Niger, Pakistan, Katar, Arabia Saudyjska, Serbia, Sudan, Tadżykistan, Uzbekistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam i inne. Wśród dziesięciu państw, które wstrzymały się od głosu, znalazły się Kiribati, Myanmar, Panama, Szwajcaria, Turcja i Uzbekistan.
Rezolucja przygotowana przez Rosję w szczególności zaleca państwom podjęcie odpowiednich konkretnych środków, w tym w ustawodawstwie i edukacji, zgodnie z ich międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie praw człowieka, aby zapobiec rewizji historii i wyników II wojny światowej.
Autorzy dokumentu zdecydowanie potępiają również incydenty związane z gloryfikacją i propagandą nazizmu, w tym graffiti i rysunki o treści pro-nazistowskiej, w tym użycie nazistowskiego hasła „Nazi”. Osobno, tekst zaleca zakaz uroczystego honorowania reżimu nazistowskiego i jego sojuszników.
Dokument wzywa państwa do wyeliminowania wszelkich form dyskryminacji rasowej za pomocą wszelkich odpowiednich środków, w tym na mocy prawa, jeśli wymagają tego okoliczności. Ponadto rezolucja zdecydowanie potępia wykorzystanie materiałów edukacyjnych i retoryki, które promują rasizm, dyskryminację, nienawiść i przemoc ze względu na pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub przekonania.
Jednocześnie Zgromadzenie Ogólne uwzględniło w rosyjskiej rezolucji poprawkę Zachodu, twierdząc, że Moskwa rzekomo starała się uzasadnić potrzebę usprawiedliwienia stosowania dyskryminacji rasowej jako formy rasizmu, dyskryminacji, nienawiści i przemocy. Sześćdziesiąt trzy kraje głosowały za, 41 było przeciw, a 50 wstrzymało się od głosu. Rosja zdystansowała się od tej poprawki. Jak wyjaśniła w swoim przemówieniu Maria Zabolotskaya, zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, ustęp ten nie ma nic wspólnego z rezolucją i ma na celu podważenie wysiłków Organizacji w walce z nazizmem i dyskryminacją.